Sancılı Adet Dönemi İçin Öneriler

Günümüzde regl dönemini sancılı geçiren hanımların sayısı oldukça fazladır. Bu devri rahat geçirebilmek için giyim seçimlerinden, beslenme şekline kadar dikkat edilmesi gerekmektedir.

Derhal derhal her kadın adet öncesi ve adet döneminde fizyolojik ve ruhsal olarak etkilenirler. Bilimsel olarak uterus zarının atılması sebebiyle kramplara maruz kalır. Bazı kadınlar hem de mide bulantısı da çekmektedirler. Doğal olarak ki bu konum her ne kadar ağrılı bir durum olsa da hem de muhteşem bir olaydır.

Bu devri daha rahat atlatmanın bazı yöntemlerini ve önerilerini paylaşacağız.

RAHAT GİYİNİN
Regl döneminde olabildiğince bolca ve rahat kıyafetleri tercih edin.

EGZERSİZ YAPIN
Yoga şeklinde hafif egzersizler yapın. Dönemden önce ve ilk birkaç günde düzenli bir rahatlama egzersiz programı kasları gevşetmeye destek sunar. Pelvik bölgesinde kan akışını düzenler.

TUZ MİKTARINI AZALTIN
Su tutulmasını önlemek için beslenmenizde tuz miktarını olabildiğince azaltın.

LİF İÇEREN GIDALAR VE MEYVELER TÜKETİN
Lif tüketimi normalde olduğu benzer biçimde bu dönemde de tüketimi çok önemlidir. Bol bol salata ve posalı meyveler tüketin.

ZARARLI ALIŞKANLIKLARI BIRAKIN
Alkol ve sigara benzer biçimde zararlı alışkanlıklar ruh halini daha çok bozar. Alkol kan dolaşımını arttırıp kanı sulandırdığından kanamayı daha da arttırır. Böylece adet dönemi daha ağrılı ve stresli geçer. Bu dönemde olabildiğince uzak durulmalıdır.

BİTKİ ÇAYLARI İÇİN
Özellikle rezene çayı rahatlatırken hem de ruhsal olarak gerginliğe de iyi gelmektedir. Bu dönemde uyku problemi çekiyorsanız melisa çayı ve papatya çayı da hem rahatlatırken bununla birlikte güzel bir uyku çekmeye yardımcıdır.

HER SABAH ILIK DUŞ ALIN
Her ne kadar hurafeler bu zamanda duş alınmamasını söyle de her sabah alınan duş hem kullanılan petlerin oluşturduğu bakteriyel rahatsızlıkları engellerken aynı zamanda vücudun rahatlamasını sağlar.

GAZLI VE KAFEİNLİ İÇECEKLERDEN UZAK DURUN
Uykunuzu kaçıracak kafeinli ve şişkinliğinizi arttıracak, midenizi rahatsız edecek gazlı içeceklerden uzak durmak bu dönemin rahat geçmesi için fazlaca önemlidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir