Prezervatifler ile Güvenli Seks

Konu kendinize bakmaya ulaştığında, güvenli sex olabildiğince önemlidir, o yüzden aşk hayatınızı kontrolün altında tutuğunuzdan emin olun ve güvenli seksin neden daha iyi seks anlamına gelebileceğini keşfedin.

Seks fantastik olabilir ama göz ardı edilmemesi gereken iki şey var: Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve istenmeyen gebelik. İyi haber, kendinizi korumak ve seksin olması gerektiği gibi eğlenceli, tutkulu, pozitif bir edinim olmasını garanti etmek tamamen sizin elinizde.

Güvenli seks nedir?

Güvenli cinsellik, biriyle cinsellik yaparken kendinizi ve partnerinizi istenmeyen gebelik ve genital siğil, HIV, klamidya ve belsoğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan koruyacak önlemleri almak anlamına gelir. Seksin güvenli olması için partnerlerin meni, vajinal sıvı yada kan değiş tokuşu yapmaması gerekir.

Her şey doğum kontrolü ile başlar

Prezervatifler gebeliği önlemeye destek sunar fakat diğer doğum kontrolü şekillerinden farklı olarak, vücut sıvılarının değiş tokuşunu önlemek için fizyolojik engel rolü oynayarak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı da koruma sağlar. O kadar çok kondom çeşidi var ki herkese, hatta lateks alerjisi olan kişilere bile uyacak bir prezervatif bulunuyor, o yüzden hiç mazeret uydurmayın ve Durex prezervatif yelpazesini gözden geçirip sizinle partnerinize uygun bir kondom seçin.

Prezervatif takmak, seksin ön sevişmeye dahil edilen keyifli bir parçası olabilir ve uygunsuz bir duraksama benzer biçimde gelmesi gerekmez. Ama prezervatifler doğru şekilde kullanılmalı, o yüzden prezervatif nasıl takılır sorusunun cevabını bilmeniz gerekiyor:

Prezervatifi paketinden çıkarın, yırtmadığınızdan emin olun.

Erekte penisin ucuna yerleştirin. Hava kabarcığı var ise baş parmağınız ve işaret parmağınızla ezdirip havayı dışarı çıkarın.
Prezervatifi penis köküne kadar yuvarlayın. Yuvarlanmazsa muhtemelen ters takmışsınızdır, o yüzden başka bir prezervatifle tekrar deneyin.
Seksten sonrasında herhangi bir dökülmeyi önlemek için prezervatifin dibinden tutarak penisi çıkarın.
Prezervatifin iyi mi takılacağından emin değilseniz emin olana kadar pratik yapın.
Kontrole gidin

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon belirtileriniz varsa kontrole gitmeniz önemli. Belirtileriniz olmasa bile, korunmasız ilişkiye girdiyseniz kontrol yaptırmanız iyi bir fikir çünkü bütün enfeksiyonlar uyarı işareti vermez. Deri ve zührevi hastalıklar bölümünde tertipli olarak gidip rutin testleri yapmış oldurmayı alışkanlık haline getirin. Testler basit, hasta gizliliği esas ve bir şey çıkarsa birçok enfeksiyon tedavi edilebilir.

Testler sizde hangi belirtiler olduğuna ve hangi testleri istediğinize göre değişiklik gösterir fakat genel olarak kan veya idrar numunesi vermeyi yahut genital bölgelerinizden kültür alınmasını gerektirebilir. Bazı testlerin sonuçları aynı gün çıkarken bazıları için yedi gün yada daha uzun süre beklemek gerekebilir.

Önce güvenlik güvenli seks yaparak kendinizi ve partnerinizi korumak kolaydır. Ayrıca kendi sağlığınızı korumanız ve daha iyi seks yapmanız anlamına da gelir. İnsanlar cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon taşımış olduğunu her vakit bilemeyebilir, o yüzden prezervatif kullanın.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir