Penis Eğriliği Nedenleri

Penis eğriliği sebepleri hemen her erkek tarafınca merak edilir. Ereksiyon sırasında penisin dik açı ile sertleşmediği durumlar penis eğriliği olarak tanımlanır. Tabi penis eğriliğinin oluşmasında bazı nedenler söz konusudur. Şimdi, penis eğriliğine neden olan nedenlere daha yakından bakalım.

Doğuştan meydana gelen penis eğriliği
Yaşın ilerlemesi ile oluşan hastalıklar
Peniste meydana getirilen cerrahi işlemler
Çeşitli travmalar

Penis eğriliği genel olarak bakılmış olduğunda en sık görülen iki farklı şekli vardır. Bunlardan birincisi kalıtımsal olan diğeri ise çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan eğriliktir. Her iki deformasyon hali de tedavi edilebilir ve penis olması gereken şekline getirilebilir. şu demek oluyor ki penis eğriliğinin sonradan veya doğuştan olması yapılacak tedavi için herhangi bir engel teşkil etmez. Şimdi, her iki penis eğriliği vaziyet ve şekillerine daha yakından bakalım.

Doğuştan Penis Eğriliği (Konjenital Penil Kurvatur)

Konjenital penil kurvatur olarak karşımıza çıkan doğuştan penis eğriliği ereksiyon halinde penisin dik açı ile sertleşemediği durumdur. Bu vaziyet ile karşı karşıya kalan erkekler, genel olarak eğriliği cinsel hayatlarında etken olmaları halinde fak ederler ve bu şekilde tedavi sürecine girerler. Cinsel hayatlarında etken olan erkekler, penislerindeki eğriliğin ve onlara çıkardığı sıkıntının tam olarak farkına varmasının peşinden tedavi olması gerektiğini de anlamış olur. Bu nedenle hastanın doğuştan penis eğriliği problemi olduğu çocukluk zamanlarda fark edilemeyebilir. Bunun nedeni eğriliğin tam olarak anlaşılması için peniste sertleşme olması gerekmesidir.

Peyronie Hastalığı Nedir?

Peyronie hastalığı da bir penis eğriliğidir. Sadece burada fark doğuştan değil, sonradan meydana gelmesidir. Genel olarak ortaya çıkmasında cinsel ilişki sırasında penisin aşırı darbelere maruz kalması yer alır. İlişki esnasında çok fazla darbe ile karşı karşıya kalan ve penisi saran kılıfta yırtılmalar doğar. Bu yırtıklar içinde oluşan fibrotik şu demek oluyor ki sert plaklar ise penis eğriliklerini meydana gelmesinde niçin olur. Bu tür bir penis deformasyonu yaşayan erkekler için de cerrahi tedavi şekilleri uygulanır ve eğrilik birtakım işlemlerin sonrasında başarılı bir şekilde düzeltilir.

Penis Şekil Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Doğuştan eğrilik sorunu olan kişilerde genelde ağrı yahut benzer durumlar ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerde doğumla beraber ortaya çıkan bu mesele, İlk olarak ergenliğe girildiği anda fark edilir. Ek olarak çocuklarda detaylı bir muayene ile sorunu gözlemlemek mümkün olur. Eğrilik sorununun ilk emaresi ergenlik çağına girilmesi ile penisin dik açıda sertleşmemesidir. Aşağı, yukarı, sağa ya da sola doğru sertleşen organ, eğriliğin bulunduğunun açık bir göstergesidir. Diğer yandan peyronie hastalığı olarak adlandırılan eğrilik probleminin fark edilmesi ise genelde ağrı ile mümkün olur. Peniste meydana gelen ağrı, kişiyi rahatız etmeye başlar ve ereksiyon halinde fazlaca sıkıntılı durumlar yaşanmasına neden olur.

Ayrıca peyronie hastalığı belirtilerinin akut ve kronik olarak iki farklı şekilde ortaya çıktığını belirtmek gerekir. Akut devri, genel anlamda plakların oluşmaya başladığı ve bunun yanında ereksiyon sırasında ağrıların oluştuğu dönem olma özelliği taşır. Averaj 18 ay kadar devam eden bu dönemden sonrasında kronik döneme geçilir ve şekil bozukluğu tam olarak bu dönem içinde gösterir. Hem kronik aynı zamanda akut dönemde peniste çeşitli sert plaklar ele gelmeye adım atar ve kronik dönem içinde plakların yerleşme oranına bağlı olarak kişi ereksiyon kaybı ile karşı karşıya kalır.

Bu tarz şeylerin yanı sıra diyabet hastalarında peyronie hastalığı sorunu daha çok öne çıkar. Kolajen ya da bağ doku hastalığı bulunan kişilerde de peyroni rahatsızlığının daha fazla görüldüğünü söylemek doğru olur. Aynı şekilde Prostat ameliyatı geçiren kişiler için de ilerleyen yaşlarda peyroni ile karşı karşıya kaldıkları belirtilmektedir.

Penis Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Penis eğriliği tedavisinde cerrahi yöntemler uygulanır ve bu yöntem ile başarılı neticeler elde etmek mümkündür. Penisin ihtiyaç duyulan uzunluğa erişmesinin ardından cerrahi uygulama gerçekleştirilir. Ayrıca cerrahi işlemler esnasında eğrilik düzeltilirken bununla beraber idrar deliği de problem olması halinde penisin ucuna taşınır.

Penis Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penis eğrilik ameliyatı hem akut aynı zamanda kronik dönemlere göre işleme alınır. Doğrusu her iki durum da birbirinden farklılıklar gösterir ve meydana getirilen uygulamalarda aynı şekilde değişmiş olur. Bundan dolayı penis eğrilik ameliyatlarını iki farklı dönem altında incelemek daha doğru olur.

Akut dönemde penis eğriliği tedavisi: Bu dönem içinde penis eğriliğine yol açan plak oluşumları , tam olarak oluşmamıştır. Bu nedenle ilaç tedavisi ile penisteki eğriliği düzeltmek mümkün olabilir. İlaçlar, peniste plak oluşumunu önler ve bunun yanında son zamanların popüler tedavi şekilleri arasında yer edinen şok terapi uygulaması da gene akut dönem içerisinde gerçekleştirilmesi mümkün olan tedavi yöntemlerinden biridir. Doğal olarak bu dönemde önemli olan başka bir müessir ise erken tanıdır. Erken tanı konması gerek hastalığın ilerlemesinin önüne geçer gerekse de belirli bir yere kadar gelmiş olan hastalığa bir sınır çizer.

Kronik dönemde penise eğriliği tedavisi: Eğer hastalık kronik döneme gelmiş ise doğrusu tam olarak ağrılı devrin sona erip şekil bozukluğuna geçmiş olduğu bir dönemde ise ilaç tedavisi bu saatten sonra pek fazla fayda göstermez. Böyle bir durumda yapılması gereken cerrahi operasyon olarak karşımıza çıkar. Cerrahi operasyonda ise madde enjeksiyonu yapılır. Bunun yanında şok tedavilerle de çözüm yoluna gidilmeye çalışılır. Tabi kronik dönem içerisinde asıl uygulamaya alınan işlemler düzeltici cerrahi yöntemlerdir. Ayrıca bazı uygulamalar esnasında halk içinde mutluluk çubuğu olarak malum penil protez uygulamalarına da yer verilmektedir. Ereksiyon problemi olan hastalar için de ek olarak bir tedavi uygulandığını söylemek yanlış olmaz.

Cerrahi uygulama esnasında penis eğriliğine neden olan problemlerin düzeltilmesi adına oldukça bayağı bir plikasyon tekniği uygulanır. Bu yöntemin tam olarak mantığı penisteki eğriliğin tersi yöne plikasyon dikişleri atılmasıdır. Genel anlamda eğrilik bu şekilde düzeltilir. Ancak bazı uygulamalar daha karışık olabilir. Böyle durumlarda ise eğriliğin düzeltilmesi için penis üzerinde meydana gelen plak bölgeleri aynı bypass ameliyatlarında olduğu şeklinde bacak damarlarından alınan greft materyalleri ile örtülür ve bu şekilde eğriliğin düzeltilmesi yoluna gidilir. Eğer bu konum da olan penis düzeltilemiyorsa gene penil protez uygulaması devreye girer.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir