Oral Seks Güvenli Midir?

Yetişkinler arasında yapılan araştırmalar bireylerin oral seksi çok güvenli bulduklarını ortaya koyuyor. Fakat Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) tarafından yapılan bir araştırma ise oral seksin çok da masum olmadığını göstermektedir.

Oral Seks Her Zaman Güvenli Olmayabilir?

CİSED tarafından yapılan ve bin 100 kişinin internet üzerinden katılımı ile gerçekleşen ankete göre insanların oral seksi çok güvenli gördüklerini ortaya koymaktadır. Fakat CİSED’in yaptığı araştırma sonucuna göre, oral seksin; ağız, dil, gırtlak ve bademcik kanserine sebep olabildiği tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar HPV virüsünün oral seks esnasında bireyler arası geçiş yapabildiğini göstermektedir. Aynı zamanda AIDS, Viral Hepatit, Frengi gibi cinsel hastalıkların da oral seks yoluyla insandan insana geçebileceği tespit edildi.

Özellikle ağız mukozasındaki yara ve çatlaklıklar virüsün bulaşması için en uygun ortamı yaratmaktadır. CİSED yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, oral seksin olumsuz etkilerinden korunmak için dikkat edilmesi gereken en önemli şey, kişisel temizlik kurallarına uyulması gerektiğidir. Aynı zamanda ‘Bariyer Korunma’ olarak da belirtilen prezervatif kullanımının oral seks yaparken de kullanılması hastalık kapma riskini en aza indirmektedir.

Cinsel birleşimden evvel ön sevişme defa ehemmiyetlidir zira ön sevişme hem erkeği hatta bayanı cinsel birleşime hazırlar ve cinsel birleşim den daha çok beğeni alırlar. Ön sevişme de erkeği cinsel birleşime hazırlamanın en iyi yolların dan biri ise oral seks tir.

Oral seks ne diyecek olursanız şu şekilde yorumlanabilir.

Erkek cinsel uzvu olan penisini kadının ağzına almasına ve kadının ağzını ve dilini kullanarak yaptığı eyleme oral seks adı verilir. Önceki makalelerimde anal ve vajinal seks in sebep yapıldığı ile ilgili ayrıntılı malumat vermiştim şimdi ise oral seks ile ilgili malumat vereceğim. Oral seksin sebep yapıldığından evvel oral seks yapmanın avantajlarından bahsedelim. Oral seks yapmanın kimi avantajlarından biriside şunlardır;Eğer partneriniz bakire ise bakireliğini bozmadan sizi oral seks ile beğeni edebilir.Partneriniz adet döneminde ise size oral seks yaparak beğeni verebilir.Oral seks ile gebe kalınmaz.Cinsel birleşimden henüz basit ve az risklidir.

Ön sevişme de uygulanarak cinsel birleşime bölge hazırlar.Bununla beraber, oral seks cinsel temas olmadan eşinizle yeni hazlar keşfetmek için iyi bir yoldur. Dolayısıyla, beraber olduğunuz kişiyle neşeli ve ferah ediyorsanız, fiziksel olarak daha yakın olmanız ve neyin birbirini çevireceğini öğrenmeniz için mükemmel bir yol olabilir.

Bazı şahıslar ilk defa oral seks yaptığının da ya da yapıldığında gergin olabilir ve bunu beğenmeyebilir fakat zaman içinde henüz zevkli ve eğlenceli duruma gelecektir zira çiftler sebep henüz beğeni alacağını bulacaklardır.

Erkeğe Oral Seks Yapmak

Cinsel birleşim olması için erkek penisinin sert ve dik olması gereklidir. Eğer erkek penisi sert ve dik değilse cinsel birleşim için makul değildir. Penisi sert ve dik inşa etmek için partnerinize oral seks yaparak başlayabilirsiniz. Oral seks eşliğinde penis dikleşecek tir şayet ereksiyon sorunu yok ise.

Ereksiyon sorunu var ise azdırıcı  Bu ürünler yarım saat içinde penisin sertleşmesini dikleşmesini sağlayacaktır.

Bununla beraber, oral seksin hissine hazırlanmaya başlamadan evvel ona dokunmak için elinizi kullanmak yeniden de iyi bir fikirdir.Ağzına ne kadar nüfuz etmesini istediğinizden güvenilir değilseniz baş parmağınızı ve işaret parmağını penisinin çevreninde bir halka inşa etmek için kullanın, dilediğiniz yere kadar durdurun. Yeterince derince hissettiğiniz noktaya gelene kadar yavaşça aşağıya doğru hareket ettirmeye devam edebilirsiniz.

Oral seks erkekler doğrulusunda defa hassa yer alıyor ve bundan beğeniyorlar bu yüzde oral seks yapmaya biraz biraz başlanmalı sonrasından tempo arttırabilir. Oral seks yapmanız adamın, ağzınıza boşalacak anlamına gelmez. koruyucu ürünler kullanarak oral seks yapılabilir ve adamın hareketlerinden boşalacağını anladığınız da oral seksi bitire bilirsiniz. Ek olarak oral seksin ne kadar süreceği size kalmıştır.

Oral seks başka seks yöntemlerine göre tamamı ile emin bir seks türü değildir fakat az risklidir.

Oral seks yaparak bir kadın gebe kalmaz. Bayan erkek spermini yutsa dahil kadın gebe kalmaz zira yutulan sperm mideye gider ve sperm yumurtalıkla bulaşmaz ve döllenme gerçekleşmez. Yutulan sperm beden doğrulusunda aut atılır. Oral seks ile kimi cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar oluşur bunu önlemenin en güveli ve basit yolu kondom kullanarak oral seks yapılmasıdır.

Önemli bir nokta ise HIV virüsü oral seks ile bulaşabilir bunu sebep gerçekleşir derseniz şayet bireyin ağzında yara ya da diş etlerinde kanamalar varsa bu yaranın HIV virüsü ile temasından kaynaklı HIV virüsü ortaya gelebilir.

Eğer ağzınızda ya da penis de yara var ise oral seks gerçekleştirmekten kaçınınız.

Oral seks yapmaya başlamadan evvel eşinizle savunma ile ilgili bahsetmek, işlerin meselesiz gitmesine yardım edecektir. Bu utanç verici olabilir, fakat seks yapmanın ehemmiyetli bir ögesidir – ve konuşmayı defa zor buluyorsanız, daha oral seks yapmaya hazır olmadığınızın bir göstergesi olabilir.

Hiç sevişmek istemediğiniz oldu mu? Kesinlikle ki de hayır, siz bir erkeksiniz. Fakat Sex Roles mecmuasında yayımlanan bir inceleme, bunun doğru olmadığını dile getiriyor. Erkeklerin yüzde 40’ı, henüz maskülen görünmek veyahut partnerlerini hüsrana uğratmamak için bazı durumlarda istiyormuş gibi yaptıklarını itiraf etti. (Sağda katılımcı yorumlarını görebilirsiniz.) Çalışmanın yazarı Prof. Sarah Murray, erkeklerin, büyürken cinselliklerini sahiplenerek, sevişmeyi teşvik ederek ve başlatarak toplumsallaştırıldığını dile getiriyor. Canları istemese dahi kendilerini sevişmek mecburiyetinde hissediyor olabilirler. Bu vaziyet uzun vadede cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Eğer canınız istemiyorsa, bunu ona söyleyin. Hem de derhal. Bunun adına sarılarak yatmak veyahut bir film seyretmek gibi seçenekler önerin. Bir ileri kez ipleri elinize alın.“Ben her vakit epey hazırım.” – Michael, 33 “Bu, adamın bünyesinde var. Asla hayır demeyiz.”– Thomas, 55 “Erkeklerin iç dünyasında anlaşılmayan bir ton şey var. Bence kolay yaratıklar olduğumuzu ifade ederek bizi kandırıyorlar.” – Robert, 40 “Erkekler her vakit sevişmek istemediklerinde, bir şeklinde henüz değersiz olduklarını veyahut dostlarının yanı sıra yeteri kadar maskülen görünmeyeceklerini düşünüyorlar –tabii kadınların yanısıra da.” – Carl, 31 “Bir erkek olarak toplum baskısını hissedip farkediyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir