Kürtaj

Kürtaj (küretaj) rahim içi gebelik tahliyesi ve gebelik dışı anormal dokuların alınması işlemidir. Kürtaj 10 haftaya kadar istenmeyen gebeliklere yapılabilir. Kürtaj Fransızca ”curetage” kelimesinden gelir. Anlamı kazıyarak temizleme şeklindeki cerrahi müdahaledir. Günümüzde Antalya kürtaj operasyonunun en iyi, rahat ve etkili yöntemi vakumlu kürtajdır.

İstenmeyen gebelik sonlandırma olarak bilinen kürtaja halk arasında alttan çocuk aldırma, bebek aldırma, çocuk düşürme şeklinde adlar de verilmektedir. Gebelik sonlanmış olması için meydana getirilen kürtajda rahim içi çeşitli yöntemlerle temizlenir. Kürtaj Antalya operasyonu için en iyi vakit 5, 6 ve 7 haftalık gebeliklerdir. 3, 4 haftalık kürtaj işleminde kanama ve gebeliğin devamı riski, 8-10 hafta yöreında ise kanama şeklinde kürtaj komplikasyonları hafif artar. Gebelik haftasına nazaran Antalya kürtaj fiyatları 2021 değişebilir.

Kürtaj anestezi altında meydana getirilen cerrahi bir işlemdir. Kürtaj Antalya kliniklerinde ve hastanelerde gebelik sona erdirme yanında tanı ve tedavi amaçlı da uygulanmaktadır. Anormal kanamaların saptanması, rahim içi polip, miyom ve öteki lezyonların alınmasında kürtaj kullanılabilir.

Günümüzde en sık vakumlu kürtaj yöntemi kullanılır. Vakumlu kürtaj kolay uygulanabilen, komplikasyon oranları düşük bir gebelik sonlandırma yöntemidir. Vakumlu kürtaj riskleri daha azdır. Anestezi ile birlikte kürtaj operasyonu ağrısız konforlu bir halde yapılabilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?
Kürtaj için hasta geldiğinde öncelikli olarak tıbbi öyküsü alınır. Herhangi bir hastalığı olup olmadığı, alerjisinin olup olmadığı, kan grubu ve daha önce bir operasyon geçirip geçirmediği sorgulanır. Daha sonrasında Antalya kürtaj yapan doktorlar işlem hakkında bilgi verir. Kürtajdan önce hasta rahatlatılmaya çalışılır.

İstenmeyen gebelik sonlanmış oldurma Antalya ilindeki hastanelerde bölgesel uyuşturma veya uyutarak yapılır. Bölgesel anestezide hasta uyumaz, bilinci yerindedir. Sedasyon anestezide ise hasta işlem esnasında uyutulur. Bölgesel anestezide kürtaja bağlı ağrı azaltılır fakat tamamen yok edilemez. Hasta uyutularak kürtaj yapılacaksa koldan açılan damar yolundan gerekli anestezi ilaçları verilir. Küretaj günümüzde vakum yöntemi ile yapılır. Vakum yönteminde rahim içine bir kanülle girilerek gebelik sonlandırılır. Anestezi sonrası detaylı kürtaj aşamaları şunlardır.

Küretaj Aşamaları Nelerdir?
Kürtaj için hasta jinekolojik masaya alınıp hazırlanmış olur. Üzeri steril cerrahi örtü ile örtülür. Muayene aleti vajinaya yerleştirildikten sonra uyuşturucu madde rahim ağzının çeşitli yerlerine enjekte edilir. 5-10 saniye beklendikten sonra artık kürtaj yapılabilir. Kürtaj esnasında hasta kasıklarda adet ağrısı şeklinde bir ağrı hissedilebilir. İşlem bitince bu ağrı kaybolur ya da azalır.

Vajina içerisi uygun antiseptik solüsyonlarla enfeksiyon oluşmaması için temizlenir. Daha sonra rahim ağzı tek dişli veya tenekülüm adında olan bir aletle tutulur. Rahim ağzından rahim içine en küçüğünün çapı 4 mm olan plastik kanül yerleştirilir. Kanüller pipet benzeri kürtaj aletleridir.

Kanül rahim içinde hareket ettirilerek gebelik kesesi bozulur. Plastik kanülün dışarıda kalan ucunda ise negatif basınç sağlayan özel bir kürtak enjektörü vardır. İleri geri kazıma hareketleri ile gebelik ve ekleri negatif basınç ile enjektöre çekilir. Bu işlem gebelik içeriği tamamen temizlenene kadar tekrarlanır.

Duruma nazaran daha kalınca çaplı kanüllere geçilerek işleme devam edilir. Kürtajda en sık kullanılan plastik karman kanülleri 4,5 ve 6 numaralı olanlardır. Plastik karman kanülleri tek kullanımlık steril aletlerdir. Kürtaj doktoru bunları hastası için açar ve işlem bittikten sonrasında çöpe atar.

Kürtaj sonrası tek dişli alet çıkarılır. Kanama kontrolü yapılır. Vajina içerisi antiseptik solusyonla tekrar yıkandıktan sonra muayene aleti de çıkartılır. Kürtaj bittikten sonrasında kesinlikle ultrasonla rahim içi yeniden denetim edilir. Eğer uyutarak kürtaj yapıldı ise anestezi uzmanı hastayı uyandırılabilir.

Kürtaj Hazırlıkları
Kürtaj yapılacağı gün kürtaj kliniğine bir refakatçi ile birlikte gelmeniz istenir.

Kürtaj uyutularak anestezi şeklinde yapılacaksa aynı gün araç kullanılmamalıdır.
Uyutarak yapılan anestezi kişide dikkat azalması, sersemlik gibi yan etkiler yapabilir.
Kürtaj öncesi kullandığınız ilaçlar ve bilinen hastalıklarınıza ilişkin belgeler getirilmelidir.
Kan sulandırıcı ilaç kullanımı yahut kanama bozukluğu yaratan hastalığınız var ise bu durum mutlaka doktorunuza bildirilmelidir.
Kürtaja gitmeden önce 6 saat açlık gerekir. Bu süre içinde su, sigara ve alkol alınmamalıdır.
Kürtaj öncesi giyim seçimi de önemlidir. Rahat ve terletmeyen kıyafetler ile pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir.
Evli olan bayanlarda kürtaj için eş onaylaması gerekir. Kürtaj öncesi bu durum bilinmelidir.
Bazı bitkisel tedaviler kanama vaktini uzatabilmektedir. O nedenle işleme 2 hafta kala bitkisel tedavi önerilmez.
Hipertansiyon, diyabet ve var ise diğer hasatlıklarınız hakkında doktorunuza bilgi veriniz. Kürtaj öncesi gerilim, diyabet ve öteki hastalıkların denetim altında olduğundan kararlı olunmalıdır.
Kürtaj öncesi doktorunuz gerekli gördüğü ön tahlilleri isteyecektir.
Dilatasyon ve Küretaj (D&C)
Kürtaj işlemi tıpta dilatasyon ve küretaj ( D&C) olarak bilinir. Kürtaj gebelik sona erdirme, tanı ve tedavi amacıyla yapılabilir. Günümüzde kürtaj vakum tekniği sayesinde daha kolay, güvenli ve etkin bir halde uygulanmaktadır.

Dilatasyonun kelime anlamı genişletmektir. Dilatasyon için rahim ağzı dilatör denen özel aletler (hegar bujileri) ile genişletilir.

Kürtaj Kaç Haftaya Kadar Yapılır?
Kürtaj ülkemizde istenmeyen gebelik için 10 haftaya kadar yapılabilmektedir. Bu süre ülkemizde yasal kürtaj süresidir. Gebelik sonlanmış oldurma operasyonunun 5 haftadan önce yapılması tercih edilmez. Çünkü 4 haftalık kürtaj işleminde gebelik sonlanmayabilir. Ek olarak 3 ve 4 haftalık kürtaj operasyonlarında kanama koplikasyonu riski daha fazladır. Bu nedenle istenmeyen gebelik bitirme için en iyi süre 2 aylık kürtaj haftasıdır. Bebekte çeşitli testlerle saptanmış bir anomali var ise o vakit 3 doktor imzalı heyet raporu gerekir. Örneğin 11, 12, 13 ve 14 haftalık bir gebelik durumunda hamilelik anne hayatını tehdit ediyorsa annede veya bebekte ciddi bir sıhhat problemi varsa kürtaj için kurul raporu gerekir.

En Uygun Kürtaj Haftası 5-7 Arasıdır!
Kürtaj için en uygun gebelik haftası 5-7 haftalar arasıdır. 5 haftadan önce kürtaj yapılması durumunda gebeliğin sonlanmama ihtimali vardır. Bu haftada ultrasonda yalnız gebelik kesesi izlenir. 4 haftalık kürtaj tercih edilmez. Bu haftalarda gebelik çoğu zaman kan tahlili ile saptanır. Ultrason ile görüntülenemeyebilir.

5-7 haftalar içinde ultrasonda fetal yapı (cenin) görülebilir. Kürtaj 8-10 haftalar arası da yapılabilir. Ancak bu durumda kanama benzer biçimde kürtaj riskleri biraz daha artar.

Tane gecikmesi önemli bir hamilelik emaresidir. Adet gecikmesi ile birlikte gebelik şüphesi varsa kesinlikle kan ya da idrar testi ile hamilelik olup olmadığına bakılmalıdır. Gebelikte kan testi idrar testine nazaran daha kati ve doğru sonuç verir.

Kürtaj Çeşitleri Nelerdir?
Vakumlu Kürtaj: Değişik kalınlıkta plastik kanüllerin rahim içine yerleştirilip plastik enjektörlerle negatif basınç oluşturarak gebeliğin boşaltılması işlemidir. Gebelik sonlanmış oldurılmasında en sık kullanılan kürtaj yöntemidir.

Elektrikli Vakum Kürtaj: Bu yöntemdeki mekanizma karman kanülü ile aspirasyon yönteminin aynıdır. Rahim içine plastik kanül yerleştirilir. Farkı ucuna elektrikli vakum ekstraktör aleti takılmasıdır. Bu alet elektrikli olduğundan vakumlama gücü ayarlanabilir. çoğu zaman mol gebelik ve servikal gebeliklerin sonlandırılmasında kullanılan bir kürtaj çeşididir.

Dilatasyon ve Küretaj (D&C): Rahim ağzı metal bujilerle genişletilerek açılır. Daha sonra metal küretler ile gebelik materyali temizlenir. Metal küretler kaşığa benzeyen silindir şeklinde çubuklardır. Seneler önce daha sık kullanılırken karman kanüllerinin kullanımından sonra ileri gebelik haftalarında ve kimi zaman de vakum kürtaja ek olarak tercih edilir. Vakum yöntemine göre komplikasyon olasılığı daha fazladır.

Hidroskopik Dilatatörler ile Kürtaj: Bu kürtaj yönteminde bir tür deniz yosununun kurutulması ile elde edilen madde kullanılır. Bu madde su emerek genleşir ve rahim ağzının açılmasını sağlar. Uygulama anında rahim ağzının açılmasında oluşturduğu rahatsızlık en önemli dezavantajıdır.

Transservikal Balon Kateterler ile Kürtaj: Bu kürtaj yönteminde rahim duvarı ile amniyon zarı arasına ucunda sönük bir balon olan kateter konulur. Balon yavaşça şişirilerek rahim ağzı açılmaya çalışılır. Kimi zaman basıncı arttırmak için kateterin ucuna bir litrelik ağırlık bağlanır ve aşağı sarkıtılır.

Laparatomi ile Kürtaj: Rahmin kesilerek gebeliğin alınması işlemidir. Daha çok ileri gebelik haftalarında tercih edilir. Bu kürtaj yöntemi eskiden daha sık tercih edilmesine rağmen günümüzde son seçenek olarak kullanılmaktadır.

Probe Kürtaj Nedir?
Probe kürtaj tanısal bir küretaj yöntemidir. Yöntem olarak vakumla kürtaja benzer. Ortalama 1-2 dakika süre gelir. Alınan materyal tanı için patolojiye gönderilir. Yoğun kanamalarda kanamayı durdurmak için tedavi amacıyla yapılabilir. Alınan örnekler tanı için patolojiye yollanır.

Geçmişte yumurtlamanın olup olmadığını anlamak için belirli günlerde probe kürtaj ile parça alınıp değerlendirilirdi. Fakat günümüzde bayağı kan ve idrar testleriyle yumurtlamanın olup olmadığı saptanabilmektedir.

İlaçla Kürtaj Tek Başına Yapılmaz!
Kürtaj yalnız ilaç şekilleri ile yapılmaz. Birçok hanımın isteği ilaç kullanarak gebeliğin sonlanmasının sağlanmasıdır. Gebeliğin sonlanmış olmasında kullanılan bazı ilaçlar vardır. Fakat bu ilaçlar kürtajda cerrahi yöntemlere ek olarak uzman doktorlar tarafından kullanılır. Hastaya reçete edilmez. Hastanın kendi kendine kullanması istenmez.

Mekanik yöntemlerle beraber kullanılan medikal kürtaj yöntemlerinden bazıları şunlardır;

Rahim Ağzı Genişletici İlaçlar: Özellikle ileri gebelik haftalarında gebelik bitirilmesi için kullanılır. Ağızdan, vajinal, rektal (makattan) uygulanabilir. Bu ilaçlar rahim ağzını olgunlaştırarak gebelik materyalinin rahat atılmasını sağlar. Bu ilaçlar ek olarak doğumun başlatılmasında, doğum sonu kanamaların kontrolünde, biyopsi almak için menopoz hastalarında kullanılabilir. Bu türden ilaçlar ülkemizde eczanelerde satılmamaktadır. Sadece hastanelerde doktor tarafından uygulanır.

Hormonal İlaçlar: Rahimde kasılma oluşturan bir hormon arka hipofiz bezinden salgılanır. Bu hormon rahmin kasılması, doğum ağrılarının oluşması ve memeden süt salınımından sorumludur. Bu hormon doktorlar tarafınca ilaç olarak kullanılabilir. Düşük dozlarda doğumu başlatabilirken, yüksek dozlarda erken gebeliklerin sonlandırılmasında ve doğum sonrası kanama kontrolünde kullanılır. Bu hormon hastane şartlarında ve doktor denetiminde kullanılmalıdır. Kontrolsüz kullanımında rahim yırtılması, su zehirlenmesi, tansiyon düşüklüğü yapabilir.

Bir Tür Gebelik Hormonu: Bu hormon reseptörlerine bağlanarak erken dönemde gebeliği bittirarak kürtajı sağlar. Doktor denetimünde kullanılan bu hormon ülkemizde bulunmamaktadır.

Fazladan-amniotik Salin İnfüzyonu: Rahim duvarı ile amniotik zar arasına izotonik salin çözeltisi içeren sıvının verilmesi ile uygulanır. Düşüğün başlatılması amacıyla doktor denetiminde kullanılır. Kalp yetmezliği, septik şok, ölüm gibi ciddi komplikasyonlara neden olmasından dolayı kürtaj için günümüzde kullanılmamaktadır.

Bir Tür Kanser İlacı: Kanser ilaçlarından biri aslen kanser ilacı olmasına karşın düşük dozları erken gebeliklerin sonlanmış oldurılmasında ve dış gebeliğin tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat günümüzde yan etkilerinden dolayı kürtajda veya erken gebeliklerin bittirılmasında tercih edilmemektedir. Bu ilacın en sık görülen yan etkisi karaciğer fonksiyon testlerinde bozulmadır.

Bazı hormonal ilaçlar kürtaj ve gebelik sonlandırılması için geçmişte denenmiş fakat pozitif sonuç alınamamıştır. Adet söktürücü olarak kullanılan hormon içeren ilaçlar gebelik sonlanmış oldurılmasında işe yaramazlar. Ek olarak oluşan gebeliği önlemezler. Ertesi gün hapları da oluşan gebeliği sonlandırmaz.

Vakumlu Kürtaj Yöntemi Nedir?
Kürtaj en sık vakum yöntemi kullanılarak yapılır. Vakumlu kürtajda adından da anlaşılacağı üzere negatif basınç elde eden özel bir enjektör kullanılır. Enjektör ucuna bağlı kanüldeki negatif basınç vakum etkisi ile rahim içi gebelik ve eklerini enjektöre iletir. Buna vakum kürtaj nedir. Vakum kürtaj hem uygulama kolaylığı hem de komplikasyon oranları açısından oldukça iyidir. Metal küret tekniğinde yaşanan rahim delinme riski bu yöntemde daha düşüktür. Vakumlu kürtaj riskleri diğer yöntemlere göre daha azdır. Ayrıca ultrason ile işlem güvenli ve etkin bir şekilde uygulanabilmektedir.

Metal Küret ile Kürtaj Nedir?
Metal küret ucu oval kaşık şeklinde uzun bir sapı olan kürtaj aletidir. Ucundaki küretin boyutuna göre değişik ebatları bulunur. Her hastada kullanıldıktan sonra yine sterilize edilmelidir. Metal küreti rahim içine yerleştirmeden önce rahim ağzını açmak gerekir. Bunun için metal kalem şeklinde değişik genişlikte dilatatörler doğrusu hegar bujileri kullanılır. Bu aletler rahim ağzına yerleştirilerek rahim ağzında metal küretin rahimden geçebileceği bir belginlik oluştururlar. Dilatatörler kullanılırken dikkatli olunması gerekir. Gebe rahmi fazlaca hassas olup her an delinebilir.

Günümüzde direkt dilatörler kullanılarak rahim ağzının açılıp küretle gebelik materyalinin temizlenmesi işlemi yapılmamaktadır. Ancak bazı ileri gebeliklerin bitirilmesinde ilaçlarla rahim ağzı açılır. Küretler ondan sonrasında yerleştirilir. Metal küretlerle dikkatli bir halde rahim gebelik materyalinden temizlenir. Açılan rahim ağzı işlem ondan sonra kendi kendine kapanarak normale basar.
Kürtaj kararı almak hanımefendiler ya da evli çiftler için zor bir durumdur. Kürtaj her şeyden önce bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Birçok niçin hanımı gebelik sonlanmış oldurma, çocuk aldırma kararı almaya itebilir. Ancak doğum kontrol yöntemlerinin etkin kullanılması ve bu bilincin oluşturulması ile istenmeyen gebelikler azalacaktır. Kadını kürtaj kararı almaya iten faktörler;

Evli çiftlerde plansız oluşan hamilelik,
Bebeği olan bir hanımın yine hamile kalması,
Evlilik öncesi dönemde yaşanmış olan erken gebelik,
Korunma yöntemlerini kullanamayan çiftlerdeki plansız gebelik,
Fazla çocuk sahibi olmak,
Yeni bir bebeğin maddi ve içsel bakımının sağlanamaması,
Yoğun iş ve eğitim durumlarında plansız gelişen gebelik,
Evlilik dışı kürtaj kararı,
ferdin zorla ilişkiye zorlanması (tecavüz) durumu.
Ruhsal Yönü İle Kürtaj
Bir kadın için en zor durum istenmeyen bir gebeliğinin olmasıdır. İstenmeyen gebelik sonlandırılması için kürtaj işlemine başvurulur. Gebelik sona erdirme kararı almak oldukça zordur. Birçok niçin bir kadını kürtaj olmaya iter;

kafi sayıda çocuğu olan maddi ve manevi olarak yeni bir çocuğa yetemeyecek olan hanım kürtajı tercih edebilir.
Kimi zaman hanımın yeni bebeği olmuştur. Onu emzirmesi ve yoğun ilgi göstermesi gerekir. Yeni bir gebelik minik bebeğine olan ilgisini azaltacaktır.
Yeni evli çiftler evliliğe ve birbirlerine alışabilmek için bir süre gebelik istemeyebilirler. Plansız olan gebeliği bittirmek için başvururlar.
Eğitim ve iş yaşamı sebebiyle kendine bile zaman ayıramayan bir kadın ansızın oluşan gebeliği istemeyebilir.
Evlilik planı olan birbirini çok seven bir çift eşiyle olan evliliği bekleyemeden cinselliği yaşar ve korunmazsa gebelik oluşabilir. Fakat çift ve aileleri henüz buna hazır değildir. İstemeyerek de olsa kürtaja karar verebilirler.
Ergenliğe yeni adım atan, kendini, karşı eşeysel, aşkı tanımaya çalışan genç kız korunma şekilleri hakkında yeterince bilgilendirilmediği için gebelikle karşılaşabilir.
Bazen de işler bu kadar masumane olmaz, kadın tecavüz sonrası hamile kalabilir.
Gebelik sonlandırma ne olursa olsun bir doğum denetim yöntemi değildir. İstenmeyen bu durumların önüne geçebilmek için çocuklar, gençler ve erişkinler cinsellik ve doğum kontrol şekilleri hakkında bilgilendirilmelidir. İstenmeyen bir gebelik hem bireyin hem de topluluğun sorunudur. İstemeyen gebeliklerin önüne geçebilmek için cinsellik ve doğum kontrol şekilleri açısından toplum eğitilmelidir.

Kürtaja Gelirken Bilinmesi Gerekenler
Kürtaj şüphesiz cerrahi bir girişimdir. Tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi kürtajında bazı riskleri vardır. Kürtajı meydana getiren doktorun tecrübeli olması olası riskleri çok azaltacaktır. Kürtaj yapılan kliniğin temiz olması ve sterilizasyon şartlarına uyulması enfeksiyon oluşumunu olabildiğince azaltır. Kürtajdan önce hastanın idrarını yapması istenir. Kürtaj öncesi idrar torbası boş olmalıdır. Genel anestezi ile kürtaj olanlar için öncesinde 4-6 saat hastanın yiyecek yememesi, su ve sigara içmemesi istenir. Kürtaj Antalya kliniğinde bölgesel anestezi ile yapılacaksa hastanın aç olması istenmez. Lokal anestezi ile yapılan kürtajda işlem sırasında kasıklarda adet ağrısı şeklinde bir ağrı duyulabilir.

Vakumlu Kürtaj Riskleri
Tüm cerrahi operasyonlar şeklinde kürtajın da bazı riskleri vardır. Sadece bu riskler 2 aylık kürtaj operasyonunda oldukça ender görülür. Günümüzde kürtaj tekniklerinin gelişmesi, ultrason kullanımı, antibiyotikler ve uygun steril koşullarda kürtajın yapılması riskleri oldukça azaltmıştır. Olası kürtaj riskleri şunlardır;

Kanama: 10 haftaya kadar yapılan yasal kürtajlarda az miktarda kanama olabilir. Sadece çoğu zaman yaşamsal bir risk oluşturmaz.

Rahmin delinmesi (uterus perforasyonu): Oldukça ender görülen bir kürtaj komplikasyonudur. 10 haftanın üzerindeki gebeliklerin sonlanması daha sık görülür. Kürtaj öncesi dikkatli bir muayene ve ultrasonla rahmin pozisyonunun belirlenmesi delinme riskini çok azaltır. Aşırı derecede öne ve arkaya yatık rahimlerde bu açıdan dikkatli olunmalıdır. Rahim delinme şüphesi var ise ve kanadığı düşünülüyorsa onarım yapmak gerekir.

Enfeksiyon: Günümüz koşullarında kürtajın temiz bir ortamda yapılması, steril aletlerin kullanılması ve uygun antibiyotiklerin verilmesiyle çok ender görülmektedir. Enfeksiyon belirtileri kürtajdan 6-7 gün sonrasında ateş, kasık ağrısı, kötü kokulu vajinal akıntı benzer biçimde bulgulardır. Kürtaj sonrası enfeksiyonlara antibiyotik tedavisi başlanır.

Parça kalması: Kürtaj sonrası nadiren rahim içinde parça ya da pıhtı kalması görülebilir. Özellikle ölü bebeklerin kürtajında parça kalma mümkünlüğü daha fazladır. Bu vaziyet kürtaj sonrası pıhtılı yoğun kanama ile kendini gösterir. Bazı ilaç tedavileri rahim içindeki küçük parça ve pıhtıların atılmasını sağlayabilir. Bazen de yine minik bir müdahale gerekebilir. Parça kalması başarısız kürtaj belirtileri içinde görülmemelidir. Her kürtajda ufakta olsa parça kalma olasılığı bulunur.

Rahimde yapışıklık olması (Asherman sendromu): Geç dönemde oluşabilecek bir problemdir. İlaç tedavisine karşın tane görememe olarak kendini gösterir. Kürtaj esnasında rahim içinin aşırı zedelenmesi nedeniyle görülür. 10 hafta öncesi usulüne uygun vakumla yapılan kürtajlar sonrası nadiren görülür.

Kürtajın olmaması: Çok erken dönemde yapılan kürtajlarda işlem gerçekleşmeyebilir. Doğru olan gebeliğin en az 5 hafta olmasını bekleyip kürtajı ona nazaran yapmaktır. Erken yapılan kürtajlardan sonra aniden rahim içi kanaması olabilir. Rahim içindeki kan boşaltılarak tedavi edilir. 500 de 1 oranında görülür. Sadece tehlikeli bir konum yaratmaz.

Rahim ağzının kapalı olması: Tüm denemelere karşın kürtajı yapmak için rahim ağzı açılıp rahme ulaşılamaz. 700 kürtajda bir görülür. Kürtaj öncesi rahim ağzını açıcı bazı ilaçlar kullanılabilir. Ya da işlem 1 hafta ertelenir.

Anestezi yan etkileri: Bölgesel anesteziye bağlı olarak da yan etkiler görülebilir. Bunlar vazovagal senkop ve anestezi ilacına aşırı duyarlılıktır. Vazovagal senkopta rahim ağzına yapılan uyuşturucu ilaca bağlı bayılma durumu doğar. Genellikle tedavi gerekmez. Kendiliğinden düzelir. Her 100 hastadan birinde görülür.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
Kürtaj sonrası hasta 20-40 dakika dinlendirilir. İşlem uyutularak yapılmış olduysa anesteziye bağlı biraz sersemlik, halsizlik, bulantı oluşabilir. Bu şikayetler çoğu zaman 30-60 dakika sonra azalarak kaybolur. Bölgesel anestezide hasta uyumadığı için bu şikayetler daha azdır. Kürtaj sonrası hafif kasık ağrısı ve kanama görülebilir. Kürtajdan 30-60 dakika sonrasında bu bulgular kaybolacaktır. Kürtajdan otuz dakika sonrasında hasta bir şeyler yiyip içebilir. Hastaya kullanacağı ilaçlar ve nelere dikkat edeceği anlatılır. İşlem sonrası Antalya kürtaj yapılan hastanede kalmaya gerek yoktur. Kişi ortalama 30-60 dakika sonrasında evine gönderilebilir. Kürtajdan sonrasında bazı hastalarda %1 oranında bulantı kusma olabilir. Genellikle tedavi gerektirmez, zaman içinde düzelir.
Kürtaj olan hasta doktorunun yazdığı ilaçları aksatmadan kullanmalıdır. Bu ilaçlar antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçlardır.
Kürtaj sonrası verilen ilaçlara bağlı hiç kanama olmayabilir. 1 hafta 10 gün süren az miktarda gittikçe azalan kanama da olabilir. Daha çok bir kanama olursa doktorunuza başvurmanız gerekir.
Kürtajdan sonra ayaktan duş şeklinde banyo yapılabilir. İlk 20 gün küveti doldurup içinde banyo yapmayı önermemekteyiz.
Kürtajdan sonrasında herhangi bir pansumana gerek yoktur. Genital bölgenin temizliği yapılırken önden arkaya doğru sadece su kullanarak yapılmasına dikkat edilmelidir. Sabun kullanılmamasına ve vajinal duş yapılmaması önem arz eder.
Kürtajdan sonrasında pamuklu iç çamaşırları kullanılmalı ve 2 saatte bir pet değiştirilmelidir.
Kürtajdan sonrasında enfeksiyon riskinden dolayı 20 gün denize ve havuza girilmemelidir.
Kürtajdan sonra 20 gün cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
Kürtaj uyutarak anestezi altında yapıldıysa 24 saat araç kullanılmamalıdır.
Kürtajdan 20 gün sonrasında cinsel ilişkide kesinlikle doğum kontrol yöntemi kullanmakta fayda vardır. Kürtajdan derhal sonrasında da gebe kalınabilir. Özellikle ölü bebek sebebiyle kürtaj yapıldığında, kürtaj daha sonra 2-3 ay hamile kalmamak annenin toparlanması için önemlidir.
Kürtajdan sonrasında tampon kullanılmamalıdır.
Kürtajdan 20- 45 gün sonra tane görülebilir. Kürtaj sonrası eski adet düzeni kaybolur. Bu zamanda kadın etkilendiği için adet düzensizliği oluşabilir.
Kürtajdan 10 gün sonra kesinlikle doktorunuza kontrole gidilmelidir.

Kürtaj Sonrası Acil Durumlar
Kürtaj sonrası doktora başvurulması gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

Ağrı kesici alınmasına rağmen şiddetli ağrı olması,
38 derecenin üzerinde ateşin olması,
Kötü kokulu yoğun akıntının olması,
Yoğun kanamanın olması.
Kimler Kürtaj Olabilir?
18 yaşını doldurmuş bayanlar kürtaj olabilirler. Eğer kürtaj olmak isteyen birey resmi olarak evli ise eşinin de tasdiki gerekir. Bekar ise bir tek kendi onayı ile kürtaj olabilir. 18 yaşından küçük hanımefendilerin kürtaj olabilmeleri için ebeveynlerinin onaylaması gerekir. 15 yaşından küçüklerde ise ebeveynlerinin tasdiki olsa dahi durumu adli birimlere bildirmek gerekir. Ülkemizde yasal olarak 10 haftaya kadar kürtaj yapılmaktadır. Gebelik haftası bayanın son adetinin ilk gününden itibaren hesaplanır. 10 haftadan sonra kürtaj yapılabilmesi için bebeğin ölü olması gerekir. Bebekte anomali saptandığında veya gebeliğin devamının annenin hayatını tehlikeye soktuğu durumlarda heyet raporu ile kürtaj yapılabilir.

Gebelik ve Gebelik Dışı Küretaj

  1. İstenmeyen gebeliklerin bitirilmesi: Kürtaj denildiğinde ilk akla gelen istenmeyen bir gebeliğin bittirılmasıdır. Kürtaj istenmeyen gebeliklerde en sık vakum yöntemi ile yapılır.
  2. Boş (anemriyonik) gebelik bitirilmesi: Anembriyonik gebelikte sadece gebelik kesesi oluşur. Fetal yapı gelişmemiştir. Boş gebelik düzgüsel bir vaziyet değildir. Kürtaj ile bitirilmesi gerekmektedir.
  3. Mol gebeliğin sona erdirılması: Halk arasında üzüm gebeliği de denir. Gebelik materyalinin anormal çoğalmasıyla doğar. Kürtaj ile tedavi edilmesi gerekir. Mol gebeliğin tedavisinde elektrikli vakum ekstraktör kullanılır.
  4. Anomalili gebeliğin sona erdirilmesi: Bebekte tespit edilen ve gebeliğin bitirilmesi gereken bir anomali varsa ailenin onayı alınarak üç doktorun sonucuyla (kurul raporu) kürtaj yapılabilir. Anomalili gebelikler 10 haftanın üzerinde olabileceğinden sonlandırmak için hem mekanik yöntemler bununla beraber çeşitli ilaçlar kullanılır.
  5. Gecikmiş düşük, bebeğin anne karnında ölmesi, missed abortus: bazen rahim içinde gebelik gelişir fakat ondan sonra kalp atımları durur. Bu durumda düşük olmasını beklemeden ve gebelik haftası ne olursa olsun gebelik sonlandırılmalıdır. Düşük olmadan anneyi zehirleyebilir.
  6. Revizyon kürtaj (rest kürtaj): Düşüklerden sonrasında rahimde kalan parçaların temizlenmesi işlemidir. Gözden geçirme kürtaj işlemi düşüğe bağlı kanama ve enfeksiyon riskini azaltır.
  7. Bumm kürtaj: Doğumdan sonrasında bebeğin eşinin yani plesantanın bir parçasının ve fetal zarların rahim içinde kalması durumunda yapılan kürtaja Bumm kürtaj denir. Metal küretlerle veya winter denilen aletle kürtaj işlemi yapılır. Bumm kürtaj ile bu parçalar temizlenmezse daha sonra kanama veya enfeksiyon gelişebilir.
  8. Probe kürtaj (P/C, Parça aldırma): Düzensiz kanamalarda, rahim içinin kalınca ve düzensiz olduğu durumlarda, kanser şüphesi olduğunda, hormonal durumun tespiti, dış gebeliğin tanısında rahim içinden örnek ve biopsi almak için uygulanan kürtaj şeklidir.
  9. Fraksiyone kürtaj: Düzensiz ve nedeni bilinmeyen kanamalarda, smear testinde şüpheli sonuç vardığında oluşabilecek kanserin rahim ağzından mı, rahimden mi bulunduğunu ayırt etmek için sırası ile önce rahim ağzından sonra rahim içinden parça alınması ile olan kürtajdır.
  10. Pipel ile parça alınması: Menopozdaki bayanlardan parça alınması gerektiğinde rahim ağızları atrofik olduğu için zorlanılabilir. Bu durum hem doktor için hem de hasta için sıkıntı yaratır. Bu durumda pipel adı verilen incecik plastik bir kanülle rahatlıkla parça alınabilir. Bu yönteme pipel ile kürtaj denir.

Kürtaj Sonrası Kanama Olur Mu?
Kürtaj sonrası çoğu zaman 1 hafta 10 gün gittikçe azalan lekelenme biçimi kanama olabilir. Daha fazla kanama olursa doktorunuza başvurmalısınız. Kürtaj sonrası verilen ilaçlara bağlı hiç kanama da olmayabilir. Sık kürtaj yaptıran bayanlarda rahim içi yapışıklıklara bağlı adet kanamaları görülmeyebilir. Kürtaj sonrası halsizlik, göz kararması, bayılma, gerilim düşüklüğü benzer biçimde durumlarda dışarıdan gözle görülen bir kanama olmasa dahi doktorunuza bilgi veriniz. Nadiren rahim delinmesine bağlı batın içi kanama bu emareler ile bulgu verebilir.

Kürtaj Yaparken Dikiş Atılır Mı?
Kürtaj işleminde herhangi bir dokunun kesilmesi yada dikilmesi yoktur. Kürtaj günümüzde vajinal yoldan ince kanüller kullanılarak vakum yöntemi ile yapılır. Vakum kürtaj küçük cerrahi prosedürler arasındadır. Bu nedenle birey herhangi bir komplikasyon gelişmedi ise aynı gün taburcu olabilir.

Kürtaj İçin Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?
Kürtaj için gebelik haftası son adet tarihinin il gününden itibaren hesaplanır. Son tane evveliyatına nazaran hesaplanan gebelik haftası ilişki geçmişine nazaran hesaplamadan 2 hafta büyük çıkar. Son adet zamanı net olarak bilinmiyor ise gebelik haftasını en doğru şekilde öğrenmenin yolu ultrasondur. Alt batın ultrasonunda gebelik haftası lüzumlu ölçümler yapılarak hesaplanır.

Kürtaj Sonrası İlaç kullanmak Gerekir Mi?
Kürtaj Antalya kliniğinde işlem sonrası doktorunuzun verdiği antibiyotik ve ağrı kesici gibi ilaçları kesinlikle kullanmalısınız. Kürtaj öncesinde mevcut hastalıklarınız nedeni ile kullandığınız ilaçlarınız varsa bunlar hakkında doktorunuza bilgi veriniz. Özellikle kan sulandırıcı ilaç alan hastalarda kürtaj öncesi ilaç kullanımı ne olursa olsun bilinmelidir. Bu durumda işlem sırasında olası kanama problemlerine karşı önlem alınır.

Kürtaj Sonrası Hastanede Kalmak Gerekir Mi?
Antalya kürtaj yapan hastaneler ve kliniklerde işlem sonrası kalmak gerekmez. 30 dakika ile 1 saatlik takip sonrası hasta evine gönderilir. Kürtaj esnasında rahim delinmesi, batın içi kanama veya durmayan vajinal kanama şeklinde durumlarda hastanede kalmak gerekebilir. Kürtaj sonrası pelvik apse, hematom gibi komplikasyonların gelişmesi de hastanede kalmayı gerektirebilir.

Kürtajdan sonrasında Ne Vakit Banyo Yapabilirim?
Kürtajdan sonra aynı gün içinde banyo yapılabilir. Banyonun ayaktan duş şeklinde yapılması önerilir. Küveti doldurup içinde banyo yapmak sakıncalı olabilir. Kürtaj sonrası oturarak banyo yapmak vajina içine su girmesine niçin olur. Erken dönemde kürtaj sonrası doku iyileşmesi tam olmadığı için rahim içine giren kirli su rahim zarı enfeksiyonuna yol açabilir. O nedenle kürtaj sonrası erken dönemde vajinanın su ile temasına dikkat edilmelidir. Banyo sonrası genital bölgenin iyi kurulanması ve nemli bırakılmamasına özen gösterilmelidir. Tamamı kürtaj sonrası olası enfeksiyon komplikasyonlarının önüne geçecektir.

Kürtaj Sonrası Deniz ve Havuz
Kürtajdan 15 gün sonra denize ve havuza girilebilir. Daha erken dönemde denize yahut havuza girilmesi enfeksiyon riskini artıracaktır. Ayrıca iyileşme sürecini de etkileyebilir. Deniz ve havuz kullanımında dikkatli olunmalıdır. İlk 2 hafta deniz ve havuza girmemek vajinal enfeksiyon gelişimini önlemek açısından oldukça önemlidir. Vajina ve rahim içine havuz ve deniz suyunun girmesi hem dışardan gelen bakteriler ile bununla birlikte vajinal floranın bozulması ile enfeksiyon gelişimine neden olur. Bir öteki önemli konuda deniz ve havuz kullanımı durumunda sonrasında genital bölgenin kuru tutulmasıdır. Genital bölgenin nemli kalması enfeksiyon gelişimine zemin hazırlar.

Kürtaj Sonrası denetim süreı
Kürtajdan 1 hafta 10 gün sonra hasta Antalya kürtaj yapan doktora kontrole gelir. Kürtaj sonrası meydana getirilen kontrolde gebeliğin sonlandığı ultrason ile teyit edilir. Ek olarak kanama, enfeksiyon veya başka bir istenmeyen vaziyet varsa nedeni belirlenip tedavi edilir. Farklı kliniklere kontrol yaptırmak kafa karışıklıklarına neden olabilir. O nedenle kürtaj olduğunuz yeri tercih ediniz.

Kürtajdan sonra Gebelik
Kürtaj sonrası gebe kalmak mümkündür. Kürtajdan sonraki ay kişi adet görmeden bile hamile kalabilir. O nedenle gebelik düşünmeyen hanımefendilerin bu açıdan temkinli olması gerekir.

Kürtaj Sonrası Spiral
Antalya kürtaj sonrası spiral takılması için en uygun süre bir sonraki adet vaktidir. Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. O nedenle kürtaj sonrası hamile kalmak mümkündür. Sık kürtaj yapmış oldurmak rahim içi dokuda yapışıklıklara niçin olur. Belli bir süre sonrasında bu yapışıklıklar o denli artar ki zar tamamen birbirine yapışır. Bu da kişinin adetten kesilmesine neden olur. Hamile kalmak güçleşir.

Kürtajdan sonra Doğum kontrol Hapı
Kürtaj sonrası gebelikten korunmak için doğum denetim hapları kullanılabilir. Kürtajdan sonra doğum kontrol hapına adetin 2’inci ya da 3’üncü günü başlanır.

Kürtaj Sonrası yeniden Hamile Kalmak
Kürtaj sonrası hamilelik için belirli bir bekleme süresi yoktur. Hasta buna hazır olduğunda hamilelik olacaktır. Ancak fazla sayıda kürtaj olan kişiler rahim içi veya tüp girişlerindeki yapışıklıklara bağlı hamile kalamama problemi yaşayabilir.

Kürtaj Sonrası Ne zaman Çalışabilirim?
Kürtaj Antalya kliniğinde işlem sonrası bir iki saat dinlendikten sonra normal yaşamınıza dönebilir hatta çalışabilirsiniz. Sadece kürtaj sırasında rahim delinmesi, fazla kanama veya istenmeyen bir durum gelişti ise doktorunuzun önerdiği süre istirahat etmeniz uygun olacaktır.

Kürtaj Sonrası Çocuğum Olur Mu?
Kürtaj bağlı direkt bir kısırlık olmaz. Ancak çok sayıda kürtaj yaptırmak, sık geçirilen rahim içi enfeksiyonlar rahim içi zarda ve tüplerde yapışıklık yaratarak dolaylı olarak kısırlığa neden olabilir.

Kürtajdan Sonra Kan Uyuşmazlığı İğnesi
Kürtaj olan bayanın kan grubu negatif, eşinin kan grubu pozitif yönde ise kan uyuşmazlığı olabilir. Sonraki gebeliğinde kan uyuşmazlığı olmaması için işlemden sonrasında 72 saat içinde kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır.

Düşükten Sonrasında Kürtaj
Düşükten sonrasında ultrasonla rahim içi denetim edilir. Eğer içeride parça kaldıysa kürtajla temizlenir. Tam düşük olduysa kürtaj yapılmayabilir.

Kürtaj sayısı hakkında bir engelleme yoktur. Fakat kürtaj cerrahi bir müdahaledir. Asla bir doğum kontrol yöntemi değildir. Fazla sayıda kürtaj olan kişilerde rahim içi dokuda yapışıklıklar oluşur. Bu

Kürtaj Kızlık Zarı Bozulmadan Yapılır Mı?
Kürtaj kızlık zarı bozulmadan yapılabilir. Kızlık zarı açıklığı yeterli ise ince aletlerle dikkatli davranarak kızlık zarını bozmadan kürtaj uygulanabilir. Fakat hastaya kürtaj yaparken hiç bir süre kızlık zarının bozulmayacağının garantisi verilmez.

Dış Gebeliğe Kürtaj Yapılır Mı?
Dış gebelik en sık tüplerde olur. Tüpler haricinde yumurtalıklar, rahim ağzı ve batın içi yerleşim görülebilir. Dış gebeliğin bundan dolayı kürtaj Antalya ile sonlandırılması mümkün değildir. Dış gebelik tedavisi özel ilaç yahut cerrahi operasyon gerektirir. Kimi zaman dış gebeliği idrak etmek için endometrial biyopsi almak gerekebilir. Dış gebelikte rahim içinde ultrasonda yalancı gebelik kesesi görülebilir. Ancak kese içinde fetal yapı bulunmaz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir