Kürtaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj (küretaj) rahim tahliyesi anlama gelir. Rahim içinde istenmeyen her ne olursa küretaj yapılabilir. İstenmeyen gebelikler, rahim içi polipler, miyomlar ve tanı konamamış lezyonlara küretaj yapılabilir. Kürtaj Fransızca kökenli bir kelimedir. Anlamı ‘kazıyarak temizleme’ anlamına gelir. Ancak günümüzde daha basit olan vakum yöntemiyle yapılır.

Kürtaj eskiden metal uzun saplı çay kaşığı benzeri bir alet ile kazıyarak yapılırdı. Rahim içi zarın kazınması bununla beraber kanama, yapışıklık ve rahim delinmesi şeklinde riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu tür komplikasyonlar günümüzde vakumlu küretajın kullanımı ile belirgin azalmıştır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?
Kürtaj jinekolog tarafından yapılır. İşlem öncesi bireyin 6 saat aç olması istenir. Genellikle sedasyon anestezisi altında uygulanır. Eskiden metal kaşık benzeri bir aletle yapılmaktaydı. Kürtaj günümüzde daha güvenli olan ucu delik plastik kanüllerle yapılmaktadır. Plastik kanülün dışarıda kalan ucuna enjektör ya da elektrikli vakum aleti takılarak rahim içi istenmeyen dokular temizlenir. Vakumlu kürtajın kullanımı hemen sonra kanama, enfeksiyon ve rahim delinmesi benzer biçimde komplikasyonlar belirgin azalmıştır.

Kürtaj Aşamaları Nedir?
Kürtaj küçük cerrahi bir işlemdir. Rahim içinden gebelik alınması için kullanılsa da tanı ve tedavi amaçlı da uygulanır. Kürtaj aşamaları sırayla şunlardır;

Kadın jinekolojik masaya alınır.
Üzeri steril örtü ile örtülür.
Vajina steril solüsyonlarla temizlenir.
Vajinaya steril tek kullanımlık spekulum aleti yerleştirilir.
Rahim ağzı tenekulum denen bir aletle tutularak sabitlenir.
Rahim ağzı hegar bujileri denen farklı kalınlıklardaki metal yahut plastik çubuklarla açılır.
Açılan rahim ağzından, uçları delik, özel plastik kanüller rahme ilerletilir.
Rahim içi kanüle ileri geri, sağ sol hareketler yaptırılarak iyice temizlenir.
Kanül hareketleri sırasında dışarıda kalan uca takılmış enjektörle negatif basınç uygulanır.
Kanül çekilerek rahim içi ultrason ile denetim edilir.
Spekulum çıkartılarak kürtaj bitirilir.
Kürtaj sonrası hanım 1-2 saat dinlendirilir ve bu sırada kanama açısından gözlenir.
Anestezi tesirinin geçmesi ve dinlenmesi daha sonra önerilerle taburcu edilir.
Kürtaj Kimlere Yapılır?
Kürtaj 18 yaş üzeri istenmeyen gebelik durumlarında yasal şartlar sağlanıyorsa yapılabilir. Yasal kürtaj sınırı 10 haftadır. 10 hafta üzeri gebeliklerde kürtaj heyet onayı dahilinde yapılır. Bebekte anomali olması, annede gebeliğin devamı halinde ciddi sağlık problemi oluşacağı vakit küretaj için 3 tabip imzalı heyet raporu gerekir.

18 yaş altı kişilerde tüm bunlara ek olarak anne baba tasdiki aranır. Eğer birey evli ise eş rıza ve yazılı tasdiki şarttır. Küretaj evliliklerde ortak alınan bir karar olmalıdır.

Küraj Ne Kadar Sürer?
Kürtaj 5-10 dakika devam eden bir tıbbi müdahaledir. Hazırlıklarla beraber 15-30 dakikalık bir süre alır. Kürtaj bitince kadın gözlem odasına alınır. Burada hem dinlenir bununla beraber kanama denetimi yapılır. Anestezi etkisinin geçmesi, kişinin toparlanması ve son kontrolde problem saptanmaması üzerine fert önerilerle evine gönderilir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kürtaj tıbbi bir müdahaledir. Cerrahi sonrası uyulması ihtiyaç duyulan tüm kurallar kürtaj içinde geçerlidir. Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

Tuvaletin yapılmasında bir sorun olmaz.
Hela esnasında güçlü ıkınılmamalıdır.
Hela temizliği önden arkaya, ılık su ile yapılmalıdır.
Genital bölge nazikçe kurulanmalı, nemli bırakılmamalıdır.
Kürtaj sonrası ilk gün temiz pedlerle, yakın kanama takip edeni yapılmalıdır.
Küretaj sonrası 10-15 gün az miktarda ara kanamalar olabilir.
Doktorun vereceği ağrı kesiciler gerekli hallerde kullanılabilir.
Kötü kokulu akıntı, batın ağrısı ve ateş enfeksiyon işaretidir.
Enfeksiyon emareleri var ise hemen hekim muayenesi gerekir.
Kürtaj sonrası ilk gün masa başı işlerde çalışılabilir, ancak mümkünse istirahat önerilir.
Kürtajdan 4-6 hafta sonrasında adet görülür. Adet gelmedi ise hekim denetimü gerekir. Kürtajdan derhal sonrasında tekrar gebe kalma ihtimali vardır.
Kürtaj sonrası ayaktan duş almada sakınca yoktur.

Kürtaj Yasal Mı?
Kürtaj yasal bir işlemdir. Ülkemizde 1983 yılında yürürlüğe giren 2827 no’lu yasa ile nüfus planlaması gereği kürtaja izin verilmiştir. Yasal olarak 10 haftaya kadar olan gebeliklerin isteğe bağlı kürtajla sonlanmış olmasında sakınca görülmemektedir.

Ülkemizde istenmeyen gebeliklerde küretaj 10 haftaya kadar ferdin yada çiftin kendi rızası ile yapılabilir. Bazı ülkelerde kürtaj süre vakit yasaklanmaktadır. Kürtaj asla bir doğum denetim yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Her ne kadar günümüzde basit bir şekilde yapılabilse de beraberinde bazı riskler de vardır. Fazla sayıda kürtaj olmak rahim zarını yapıştırarak kısırlığa niçin olabilir.

Kürtaja Hazırlık
Kürtaja giderken mümkünse yanınızda bir refakatçi bulundurun. Rahat, rahat çıkarılabilen, bol kıyafetler tercih edin. Var ise kullandığınız ilaçları yanınıza alın. Tıbbi rapor, epikriz ve tahlil sonuçlarınızı yanınızda bulundurun. Genital bölge temizliğinizi bigün önceden yapın.

Kürtaj Çeşitleri
Kürtaj tanı, tedavi ve gebelik bitirme gibi nedenlerle yapılır. Kürtajın uygulandığı en sık neden istenmeyen gebeliklerdir. Sadece aşağıda sıralanan gebelik ve gebelik dışı birçok farklı durumda küretaj uygulanabilir. Bunlar;

Probe küretaj (P/C): Kanülle rahim içinden tanısal amaçlı parça alınmasıdır. Alınan parça patoloji uzmanı tarafınca incelenir. Genellikle rahim duvarında kalınlaşma olduğunda yapılır.

Rest (revizyon) küretaj: Düşük sonrası bazen rahim içinde parça kalır. Bu parçaların temizlenmesine rest yahut gözden geçirme küretaj denir. Kalan parçalar düşük sonrası kanama ve enfeksiyona neden olur.

Bumm küretaj: Doğumdan sonra bebeğin eşi ve zar rahim içinde kalır. Doğum sonrası rahim içinde kalan parçalar kanama ve enfeksiyon riski yaratır. Bu parçalar winter denen özel küretlerle çıkartılır.

Fraksiyone küretaj:adet dışı kanamaların nedenini saptamada yapılır. Sırasıyla rahim ağzı ve rahim içinden küretaj ile parça alınarak kanama sebebi araştırılır.

Pipel ile küretaj:Menopoz döneminde kanamanın yerini belirlemek için pipel denen ince kanüllerle rahim ağzı ve içinden örnek alınmasıdır. Menopozda rahim ağzı atrofik ve kırılgan olur. Bundan dolayı normal kanüllerin kullanımı tercih edilmez.

Histeroskopi ile Küretaj
Histeroskopi rahim ağzı ve içinin kameralı bir sistemle vajinal yoldan görüntülenmesidir. Hem tanı aynı zamanda tedavi amacı ile kullanılır. Histeroskopi eşliğinde tanı ve tedavi amaçlı küretaj yapmak mümkündür. Ancak gebelik bittirma bu şekilde yapılmaz.

Histeroskopi ile rahim içi polip, miyom ve şüpheli öteki lezyonlar doğrudan görülerek çıkartılabilir. Bu şekilde hem biyopsi alınmış olur aynı zamanda lezyon çıkartılarak tedavi sağlanır. Çıkartılan dokular patoloji bölümü tarafından incelenir.

Histeroskopi anestezi altında yapılır. Toplam işlem süresi 20-30 dk arasında değişir. Ondan sonra hafif alt batın ağrıları olabilir. 30-60 dk içinde kendiliğinden azalarak geçer.

Kürtaj Olduğum Anlaşılır Mı?
Bir kişinin küretaj olduğu ultrason veya muayene ile doğrudan anlaşılmaz. Kürtajda cerrahi kesi ve dikiş atılması benzer biçimde işlemler yoktur. Birey kendi belirtmedikçe kürtaj olduğu belli olmaz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir