Hamilelikte Seks Güvenli Midir?

Şüphesiz ki bebekler bu dünyanın en güzel ve en masum canlılarıdır. Çift için en mutlu haber ise doğum kontrol çubuğunda iki çizgi görünmesiyle beraber adım atar. Sadece bu vaziyet bazen çiftlerin kafasında cinsel açıdan sual işaretleri bırakmaktadır. Hamileyken seks yapabilir miyim? Hamileyken seks yaparsam bebek zarar görür mü? Hamileyken ilişkiye girmek zararlı mıdır? Bu yazımızda sizlere bu mevzuda bilgiler vereceğiz ve kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracağız.

Uzmanlara nazaran hamilelik esnasında eşinizle ilişkiye girmek tamamen güvenlidir. Bundan dolayı kafanızda bu şekilde bir kaygı varsa kenara bırakın ve bunu yapmak konusunda geri çekilmeyin. Muhtemelen çiftlerin ikisinin kafasında da aynı fikir olmaktadır. Penisin içeri girmesi, sarsıntılar ve hareketler bebeğe zarar verir. Ancak korkmayın. Çünkü bebeğin çevresini saran ve onu güvenli şekilde koruyan amniyon sıvısı darbeleri emmektedir. Bu şekilde sarsıntılar yada çarpmalar bebeğe zarar vermemektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum mevzusunda yardımcı doçent olan Dr. Holly Cummings, “Amniyon sıvısı, fetusu koşmak yahut cinsellik yapmak gibi meydana getirilen her fiziksel aktivite esnasında koruyor.”, diyor. Bu yüzden fiziksel doğanın bir gereği olan cinsel aktivitenin bebeğe zarar verme gibi bir durumu söz konusu olmamaktadır.

1 Bazı pozisyonlar daha iyi hissettirebilir
2 Her şey eşinize ve size bağlı
3 Doktorunuzla her şeyi konuşabilirsiniz

Bazı pozisyonlar daha iyi hissettirebilir

Pozisyonlar konusunda bir ihtimal pek seçeneğiniz olmayabilir. Çünkü üç aylık dönemden sonra eskiden ettiğiniz kadar rahat hareket edemeyebilirsiniz. Bu oldukça doğal ve normaldir. Dr. Cummings, kendi vücudunuzu dinlemenizi önermektedir. Sırt üstü yatmak sizi rahatlatıyorsa bu şekilde cinsel ilişkiye devam edebilirsiniz. Bu durumda eşinizin de anlayışına ihtiyacınız olacaktır. Vücut ağırlığını karnınıza vermek yerine kendini kollarıyla tutmak zorunda kalabilir.

Bunların yanı sıra hamilelik esnasında rahat olabileceğiniz öteki pozisyonlar içinde kaşık pozisyonunu da sayabiliriz. Yahut kendiniz partnerinizin üstüne çıkarak penis derinliğini ayarlayabilirsiniz. Veya köpek stili ile kendinizi partnerinize bırakabilirsiniz.

Her şey eşinize ve size bağlı

Çoğu süre hamilelik esnasında vücudunuzdaki değişikliklerle ilgili endişeler olmaktadır. Bu da kadını hem fiziksel bununla beraber zihinsel anlamda yormaktadır. Sadece uzmanlar hanımlara hamilelikleri sırasında mümkün olduğunca fizyolojik aktivite yapmayı tavsiye ediyor. Bu egzersizler hem ruh halinizi olumlu yönde etkilerken hem de formunuzu korumaya yardımcı olabiliyor.

Eşleri tarafından beğenilmeyeceğini düşünen hamile kadınların sayısı da bir o kadar fazla. Her gün ayna karşısında çıplak durup kendi kusurlarını aramaya çalışmaktadırlar. Burada erkeklere fazlaca önemli görevler düşmektedir. Eşlerine karşı cinsel isteklerini kaybetmemeleri ve onları değersiz hissettiren şeylerle yıpratmamasına yardımcı olmaları gerekmektedir. Onlara görünüşleri hakkında güzel şeyler söylemek bile ruh hallerini olumlu yönde etkileyecektir.

Doktorunuzla her şeyi konuşabilirsiniz

Doktorunuzla cinsel yaşamınız hakkında konuşabilir ve hala kafanızda şüpheler var ise detaylı bilgiler alabilirsiniz. Bunları bir uzmandan duymak inanırım ki içinizi rahatlatacaktır.

İlişki esnasında acı hissederseniz yada kanama belirtileriyle karşılaşırsanız doktorunuzla iletişime geçmeniz ve risk altında olup bulunmadığınız hakkında konuşmanız gerekmektedir. Ek olarak doktorunuzla hamileliğiniz süresince iletişimi kesmemeniz daha doğru olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir