Erkeklerde Görülen Cinsel Hastalıklar

Yakınlarda yapılan çalışmalar, eşlerini gebe bırakamayan erkeklerde spermlerin şapkalarını kaybettiklerini ortaya çıkardı.

Sperm şapkasının tahlillerde “akrozom” olarak ifade edildiğini belirten Prof. Dr. Kaan Aydos, “Ayrıntılı bir sperm tahlili yapılırsa, böyle erkeklerin sonuç raporunda akrozomsuz ya da küçük akrozomlu sperm sayılarının arttığı görülür. Akrozom, aynen şapka gibi sperm başının yarısını kaplayan küçük bir keseciktir. Önceleri bunun sadece yumurtayı çevreleyen zarları delerek spermin içeri girmesini sağlayan bazı enzimleri içerdiği sanılırdı. Oysa yeni araştırmalar ortaya çıkardı ki; akrozom şapkasının üzerinde, yumurtanın bölünmesini başlatarak embriyonun gelişmesini de sağlayan bazı yapı taşları yani proteinler bulunmakta. Şayet akrozom yeterli gelişmemişse, bu proteinler de olmayacağından yumurta döllenemez ve gebelik görülmez. İşte izah edilemeyen kısırlık olgularında sperm başının şeklinin detaylı incelemesi bu tür bozuklukları ortaya çıkarabilir.

“İZAH EDİLEMEYEN KISIRLIK OLGULARININ BİR KISMI DAHA GÜN IŞIĞINA ÇIKMIŞ DURUMDA”

Tahlillerinde akrozomsuz ya da küçük akrozomlu sperm sayısında artış gözlemlenen erkeklerde eşlerinin gebe kalamamasını buna bağlayabiliriz” diye konuştu.

Prof. Dr. Kaan Aydos, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akrozom şapkasının gelişmemesi genetik nedenlerden kaynaklanabilir. Gerçekten de 12 numaralı kromozom üzerinde bulunan DPY19L2 adlı bir genin eksikliğinin, akrozom gelişimini bozduğu ortaya çıkarıldı. Hatta böyle erkeklerin kardeşlerinde de aynı nedenden kaynaklanan kısırlık sorunu bulunabiliyor. Yeni bilgiler ışığında biz de çocuk sahibi olamayan erkeklerde bu yönde bir takip protokolü uygulamaktayız. Önce detaylı bir sperm morfoloji analizi yapıp, akrozom bozukluğu var mı, buna bakıyoruz. Bozukluğun arttığı olgularda da ilgili genlerin ifadelerini ölçerek sorunun kaynağını araştırıyoruz. Böylelikle artık izah edilemeyen kısırlık olgularının bir kısmı daha gün ışığına çıkmış durumda.”

Toplumumuzda, yanlış yargılardan bir tanesi olan, diyabet kısırlık yapar algısı, tamamen uzmanlar tarafından yalanlanmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalarda, bu konuda herhangi bir soruna rastlanmadığını belirten uzmanlar, bu konuda toplumdaki bu yanlış algının değiştirilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Diyabette Cinsel Sorun Görülmesi Olasılığı Çok düşük

Yarattığı bazı sorunlar ile dikkat çeken diyabet, özellikle cinsel konuda kişilerin, yanlış algı içerisinde yer almalarına bu sebeple de psikolojik olarak bu durumdan etkilenmelerine sebep olmaktadır. Bu konudaki gelişmelere özellikle dikkat çeken uzmanlar, diyabetin cinsel isteksizlik yarattığı durumların, düzensiz kan şekeri rahatsızlığı bulanan kişilerin, bu durumlarına müdahale edilmemesi halinde 10 yıl gibi bir sürecin sonunda ortaya çıkabildiğini belirtmektedirler ki bu olasılıkta çok düşük bir ihtimal olarak tanılanmaktadır.

Kadınlardaki Durum Ne?

Erkeklerde ortaya çıkma olasılığı ne ise kadınlarda da aynı düzeyde kabul edilen bu sorunda, araştırmaların ortaya koymuş olduğu kesin bir cinsel istek azaltır, sonucu bulunmamaktadır. Bu konudaki gelişimini sürdürme noktasında emin adımlar ile ilerleyen tıp bilimi, diyabet konusunda yaşanan diğer problemleri ortadan kaldırdıkça, bu alanda oluşan yanlış algılarında önlenmesi konusunda gerekli adımlar atılmış olacaktır.

Kısırlık çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en korktuğu rahatsızlıklar biridir. Bu rahatsızlık çiftlerden herhangi birinde görüldüğünde çocuk sahibi olunabilmesi zorlaşmaktadır. Tedavi kişinin sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kısırlığın cinselliğe olan etkisi sürekli tartışılan ve merak edilen konulardan bir tanesidir. Birçok kişi kısırlığın cinselliği olumsuz anlamda etkilediğini düşünmektedir. Fakat bu düşünce doğru bir düşünce değildir. Kısırlık ayrı bir hastalıktır ve cinsel ilişki konusunda etkili olmamaktadır.

 Kısırlığın cinsel yaşama etkisi

Kısırlık cinsel yaşam üzerinde etkili değildir. Apayrı bir rahatsızlık olan kısırlığın cinselliğe olan olumsuz etkisi çiftlerin psikolojisi ile alakalıdır. Bu hastalıktan olumsuz olarak etkilenen çiftlerde cinsel isteksizlik gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu tarz durumlarda bir uzmandan yardım alınması çok daha doğru olacaktır.

 Cinsel ilişki sıklığının tedaviye olan olumlu etkisi

Kısırlık tedavisi sürecinde düzenli cinsel ilişki oldukça önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu dönemde cinsel ilişki sıklığının arttırılması tedaviyi olumlu yönde etkilemektedir. Bu sebeple bu dönemde çiftler arasındaki uyum arttırılmalı ve kısırlık sebebi ile oluşabilecek moral bozukluklarına ve isteksizliklere yer verilmemelidir.

Bazen, bekar erkekler seks yaparlar. Ama ne sıklıkta? En sevdikleri gece klübünde bir gece kaldıklarında ne kadar şanslıyız?

Yeni, oldukça samimi bir anket, ayda iki kere olduğunu gösteriyor. Evet, istendiği adamlara göre.

Ayda iki kere. Emin misiniz bayanlar?

Ayda iki kere rasgele bir kadınla takıldığınızdan yüzde yüz kesinlikle emin misiniz? Bazıları olabilir. Ama bu ortalama mı?

Şaşkınlık yaratan şey, yukarıdakilerin tamamen doğru olmayabileceğini gösterir. Cinsiyetler arasında büyük bir farklılık var. Erkekler ve kadınlar çok farklı tepkiler aldı.

VoucherCodesPro, birisi ile ne kadar sık uyuduğunu belirten 2,287 tekli İngiliz’le 18 yaşın üstünde sordu. Ve verilere göre, erkekler kadınlardan bir gece daha iki kat daha fazla duruyordu. Şaşırtıcı.

Kadınlar ortalama ayda bir kez yaptıklarını söyledi. Bu yüzde 50 daha az. Erkeklerin biraz şeyler imal etmesini varsaymak adil olduğunu düşünüyoruz. Bu şaşırtıcı değil.

Araştırma ayrıca erkeklerin, buharlı bir gece tutkusu umuduyla parayı sıçratmayı çok daha istekli olduklarını öne süren kanıtlar buldu.

Erkekler, birilerini yatakta döşeme girişiminde görünüşte ayda £ 100’den fazla harcıyorlar. Bu arada kadınlar ortalama 65 sterlin çıkıyor.

Prostat erkek vücudunun bir parçasıdır. Bu parçada ortaya çıkabilecek anormaliler prostat rahatsızlıklarını doğurmaktadır. Prostat kanseri bu parçanın büyümesi ile ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlıktır. Erkek üreme organları ile doğrudan bağlantılı olan prostatta oluşabilecek çeşitli rahatsızlıklar cinselliğe de etki etmektedir. Erkeklerde birçok cinsel problemin ortaya çıkmasına neden olabilecek prostat rahatsızlıkları tedavi süreci sonrası gelişme gösteren rahatsızlıklardan bir tanesidir. Tedavinin başarılı olması diğer cinsel problemleri de ortadan kaldıracaktır.

Prostat kanseri ve sertleşme sorunu

Prostatta oluşan en yaygın problem prostat boyutlarında yaşanan büyümelerdir. Bu büyümeler ameliyat ile eski haline getirilebilmektedir. İhmal edilen prostat büyümeleri sertleşme sorunu yaratarak cinsel hayatı yok olma noktasına getirmektedir. Tedavi süreci sonrası herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Prostatın eski boyutlarına getirilmesi sertleşme sorununu ortadan kaldıracaktır.

Prostat kaynaklı cinsel problemlerin geri dönüşü var mıdır?

Prostat kaynaklı cinsel hastalıkların düzeltilebilmesi için ilk olarak prostatın tedavi edilmesi gerekmektedir. Prostat rahatsızlıkların da kullanılan ilaçlar cinsel organa etki ettiğinde isteksizlik ya da performans eksikliği gibi problemlere yol açabilmektedir. Tedavi biriminde bu ilaçların kesilmesi kişinin eski haline performansına kavuşmasına yardımcı olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir