Erkeklerde cinsel isteksizlik

Bazen küçük bir ereksiyon problemi bir felakete doğru ilerlediğinizi gösterebilir. Ayrıca bu, vücudunuzun çözmeniz gereken daha ciddi başka sorunları olduğunu söyleme şekli olabilir, şeklinde açıklıyor Los Angeles’taki Urology Cancer Specialist’in yöneticisi Dr. S. Adam Ramin. Kısacası, penis problemleri ihmal etmeye gelmez. Aşağıdaki 7 beklenmedik işaret, iktidarsızlık problemine doğru gittiğinizi gösterebilir:

Bir süredir sabah ereksiyonu hayatınızda yok

Sabah ereksiyonunun sebebi, durmaksızın ereksiyon halinde olmanızı engelleyen noradrenalin hormonunu beyninizin uyku esnasında daha az salgılamasıdır. Dr. Ramin’e göre, sık sık sabah ereksiyonu yaşamanız penisinize giden damarların sağlıklı olduğunu gösterdiğinden, iyi bir şeydir. Bunun tersi bir durum söz konusuysa, bu damarlar olması gerektiği gibi çalışmıyor olabilir ve bu da cinsel hayatınıza yansıyabilir.

Eskisi gibi sürekli seks düşünmek artık yok

Eskiden sizi etkileyen şeylerde artık bir hareketlenme olmuyorsa, büyük olasılıkla testosteron seviyeleriniz normalden daha düşüktür. New York’tan ürolog ve seks uzmanı Dr. David Shusterman, testosteronun seks isteğinden sorumlu ana hormon olduğunu belirtiyor. Düşük testosteron kendini yorgunluk, duygu değişiklikleri ve kas kazanmada zorlanma olarak da gösterebilir.

Kolestrol veya kan basıncı ölçüleri yüksek çıktı

Hem yüksek kolesterol hem de yüksek kan basıncı damarlarınıza zarar vererek elastikiyetlerini kaybetmelerine neden olabilir. Dr. Ramin, bunun damarlarınızın genişleyerek penisinize daha fazla kan taşımasını zorlaştıracağını belirtiyor. “Damarlar genişlemezse ereksiyon için yeterli kan akışı olmayacaktır.”

Reçeteli bir ilaç kullanıyorsunuz

Antidepresanlar ve tansiyon ilaçları ereksiyon problemine yol açabilir. Dr. Ramin, antidepresanların norepinefrin gibi sizi uyaran hormonların ve kimyasal sinyallerin beyne ulaşmasını zorlaştıracağını söylüyor. Düşen libido da ereksiyon problemine yol açar.

Yüksek tansiyon ilaçları ise kan basıncınızı düşürmeye yarar ancak düşen kan basıncı, penisinize giden damarlarda daha az kan, dolayısıyla daha zor bir ereksiyon demektir.

Diş etleri sorunu yaşıyorsunuz

Diş etlerinizin iktidarsızlıkla ne ilgisi olabileceğini hemen söyleyelim: Diş eti hastalıkları iktidarsızlığa doğrudan sebep olmasa da vücut genelinde damarlarınıza zarar verecek bir enflamasyona neden olabilir. Damarlarınız düzgün bir şekilde çalışmadığında ne olduğunu da zaten anladınız.

Eskisi kadar peniste sertleşme olmuyor

Dr. Ramin, iktidarsızlık için “Bu genellikle yavaş ilerleyen bir sorun,” diyor. İlk aşama ise seks için yeteri kadar sert bir ereksiyona sahip olmanıza rağmen eskisi kadar sert olmadığını fark etmeniz veya bu sertliğin devam etmesiyle ilgili problem yaşıyor olmanızdır. Sertlik sorununuz olup olmadığını kendi geçmiş durumunuzla kıyaslayarak belirleyebilirsiniz. Bu durumu sık sık yaşıyorsanız ve zihinsel bir nedeni yoksa daha büyük bir sorununuz olabilir demektir.

Uyku sorunu yaşıyorsunuz

Yetersiz uykunun sonucu ereksiyon problemi olabilir. Özellikle uyurken sık sık nefesinizin durmasına yol açan uyku apnesi, ereksiyon sorununun sebeplerindendir. International Society for Sexual Medicine’e göre, uyku apnesi yaşayan erkeklerin yaklaşık yüzde 70’i aynı zamanda iktidarsızlıktan mustarip. Dr. Shusterman, uyku eksikliğinin testosteron seviyelerinizin düşmesine ve daha stresli veya kaygılı hissetmenize neden olabileceğini açıklıyor. Tüm bunlar da libidonuzu öldürüp ereksiyonu zorlaştıran faktörlerdir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir