Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Aids İle Hıv Virüsleri Nedir?

Şimdiye kadarki tüm makalelerim de aşağı yukarı hepsinde “cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar” tümcesini kurmuşumdur ve çoğu şahıs eminim ki böyle hastalıkların ne olduğunu tam anlamıyla bilmektedir. İşte günümüz konumda bu hastalıkların ne olduğunu ve ne gibi meseleler meydana çıkardığını belirteceğim. Bu hastalıklar bir insana bulaştığın zamandan ardından yaşamını mahveden bir hastalıktır zira böyle hastalıkların son zamanlarda tıbbi olarak bir rehabilitasyon tekniği olmamaktadır.

Bunun için tür cinsel hastalıklara maruz kalmamanız için tanımadığınız ve güvenmediğiniz bir şahıs ile cinsel temasa gireceksiniz kesinlikle kondom kullanmanız gereklidir. Prezervatifler cinsel yollar ile bulaşan hastalıkları önlemek için en güvenilir yöntemdir. Dikkat faktörüz luzumla nan bir nokta ise kullanacağınız prezervatifin henüz evvel kullanılmamış olması, tarihi geçmemiş olması ve yırtık olmaması gereklidir.
Bu konulara ehemmiyet göstermeniz lazım olur.

HIV Nedir Nasıl Bir Virüstür?

HIV, biraz biraz bağışıklık sistemine saldıran, bedenimizin hastalıklara karşı tabii korunması olan bir virüstür.
Bir şahıs HIV bulaştırırsa, enfeksiyonlar ve hastalıklarla maç etmek henüzzor gerçekleşir. Virüs T yardımcı hücresi adı verilen beyaz kan hücrelerini imha eder ve kendisinin içerisinde kendisi kopyalarını yapar. T yardımcı hücrelere CD4 hücreleri adı verilir. HIV’in çoğu değişik türü bulunmaktadır – enfekte olmuş birinin bedeninde muhtelif suçlar taşıyabilir. Bunlar, birden fazla küme ve alt tip sahibi olan türlere ayrılır. İki ana tip vardır:
HIV-1: En süregelen türü dünya genelinde bulundu HIV-2: Bu Hindistan ve Avrupa’da bazen beraber, bilhassa Batı Afrika’da yer alır.

HIV İle İlgili Bilgiler

HIV, insan bağışıklık yetersizliği virüsü ANLAMINA gelir.
Tedavi edilmediği takdirde, HIV’in bağışıklık sistemini ciddi şeklinde tahrip ettiği AIDS’in gelişmesi tahminen 10 ila 15 sene sürebilir.Erken tespit ve tesir antiretroviral rehabilitasyon ile HIV hastaları normal, sıhhatli bir yaşayabilir.
HIV bulaşmış bir bireyin beden sıvılarında bulunur: sperma, kan, vajinal ve anal sıvıları ve anne sütü. HIV, ter, tükürük ya da idrar yolu ile bulaşamaz.Birleşik Kraliyet istatistiklerine göre, HIV virüsü en fazla kondom kullanılmadan anal ve vajinal seks yoluyla bulaşıyor.Kullandığınız kimi eşyalar ile HIV bulaşabilir onlardan kimi şunlardır enfekte iğneler, şırıngalar veyahut başka bağımlılık yapıcı madde alma donanımları.

AİDS Nedir?AİDS, HIV Virüsünün Yol Açtığı Bir Belirtidir.

HIV enfeksiyonu defa ilerlemiş bulunduğu vakit bir bireyin bağışıklık sistemi çoğu iltihaplanmalara defetmek için defa zayıftır. Bu, bedenin kendini bundan sonra savunamayacağı ve muhtelif hastalıklar, enfeksiyonlar geliştirebileceği ve rehabilitasyon edilmediği takdirde ölümle sonuçlandığı HIV enfeksiyonunun nihai evresidir.
Günümüzde HIV ve AİDS problemlerini herhangi bir rehabilitasyon tekniği mevcut değildir.

Bununla beraber, doğru rehabilitasyon ve destekle kişiler HIV ile uzun ve sıhhatli yaşayabilirler. Bunu inşa etmek için, tedaviyi doğru bir şeklinde inşa etmek ve mümkün yan tesirleri ele alabilmek bilhassa ehemmiyetlidir.AİDS konusunda esas bilgiler AİDS edinilmiş immün yetmezlik belirtisi manasına gelir.AİDS ayrı olarak ilerlemiş HIV enfeksiyonu ya da geç safha HIV şeklinde de adlandırılır.Ayrıca kanser ve beyin hastalıkları da dahil olmak suretiyle hayatı sınırlayan başka hastalıklar rizikosu artar. CD4 adedi, bir kübik mililitre kan içindeki T yardımcı hücrelerin miktarını belirtir.

Cinsel Yolla Bulaşan Bu Virüse Dikkat!

Bayan Hastalıkları ve Doğum Eksperi Doç. Dr. Osman Temizkan, Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında yaptığı izahta, rahim ağzı kanserine karşı tedbirler arasında başı çeken HPV aşısını anlattı, ehemmiyetli uyarılar ve önerilerde yer aldı.Rahim alt bölgesinin kanseri olan rahim ağzı (serviks) kanseri, dünya genelinde bayan jinekolojik kanserleri arasında üçüncü sırada yer almakta ve en fazla 35-55 yaşları arasında görülüyor. Sinsice ilerlediğinden genellikle ileri aşamada tespit edilebilen bu tehlikeli rahatsızlığa bilhassa HPV virüsü olarak bilinen ve cinsel yolla bulaşan tek virüsün kapı araladığını bildiren Bayan Hastalıkları ve Doğum Eksperi Doç. Dr. Osman Temizkan “Bu kanser HPV infeksiyonları genç yaşlarda bulaştığından kaynaklı bilhassa genç kadınları tehdit ediyor.

Cinsel hayatı olan her 2 kadından birisi, yaşantısının herhangi bir döneminde HPV virüsü alırken, buna rağmen virüsü alabilmek kanser olmak manasına gelmiyor” diyor. Bugüne dek HPV virüsünün 100’e yakın çeşidinin belirleme edildiğini, bunlardan 14 tanesinin onkojenik yönden yüksek rizikolu olduğunu ifade eden Dr. Osman Temizkan “Olguların yüzde 70-80’inden iki tür HPV virüsü mesuldür. Kondom ve bariyer önlemleri, HPV enfeksiyonu tehlikesini azaltmaktadır, fakat bu tam anlamıyla savunucu değildir” diyor.

HPV aşısı büyük oranda savunma sağlıyor
HPV aşısı ise rahim ağzı kanserinden büyük oranda savunma sağlıyor. Dünya Sıhhat Teşkilatı de 9-13 yaş arası kızların aşılanmasını başka bir deyişle henüz cinsel temasa girmeden evvel şebekesi yapılmasını tavsiye ediyor. Bu yaş grubundan ardından ise 45 yaşına kadar şebekesi yaptıranlar, daha karşılaşmadıkları HPV tiplerine karşı aşıyla korunabiliyor. Doç. Dr. Osman Temizkan, HPV aşısı yapılsa dahi rahim ağzı kanserine karşı derli toplu Pap-Smear testi yapılmasının ehemmiyetli olduğunu dile getiriyor. Cinsel istikametten aktif olan ve 21 yaşın üstündeki kadınların 30 yaşına kadar 3 senede tek PAP Smear testi yaptırması kafi. 30 yaşından ardından Pap-smear testinin ne sık sık uygulanacağı bireyin taşıdığı rizikoya göre değişiyor.

Erken yaşta savunmasız ve şuursuz cinsel temas de tesirli

Rahim ağzı kanserine HPV (İnsan Siğil Virüsü) virüsünün yanında çoğu etmen yol açabiliyor. Doç. Dr. Osman Temizkan; Erken yaşta savunmasız cinsel temas yaşam sürdüren, çok sayıda cinsel partnerle teması olan, cinsel temas esnasında savunma tekniği kullanmayan, genital mevki temizliğine ilgi etmeyen, nikotin içen, yetersiz ve sağlıksız beslenen ayrı olarak ailesinde rahim ağzı kanseri geçmişi olan kişilerin henüz yüksek riziko taşıdıklarını dile getiriyor.

Bel ağrısı deyip geçmeyin!

Sinsice izleyen ve ileri evreye ulaşıncaya dek herhangi bir sendrom göstermeye bilen rahim ağzı kanserinde kimi ipuçlarına defa ilgi göstermek gerekmektedir. Cinsel ilişkiden ardından ağrı, aşırı vajinal kanama ve akıntı ile kasık ve bel ağrısı da rahim ağzı kanserine işaret edebiliyor. Doç. Dr. Osman Temizkan rahim ağzı kanserinin önlenebilir tek hastalık olduğunu söyleyerek “Uygulaması epey basit olan Pap-smear testi servikal kanserlerin yüzde 90’ını erken dönemde yakalayabilir. Serviks tarama çalışmalarının rutin olarak kullanıldığı milletlerde serviks kanseri seviyesi yüzde 50’den çok azalmıştır. Düzenli tarama testleri ve HPV virüsüne karşı savunucu aşıların yapması bu kanseri önleye bildiğinden yaşam kurtarıcıdır” diyor.

Koruyucu şebekesi çalışması umut sağlıyor

HPV aşısının rehabilitasyon edici değil, savunucu tesiri olduğunu bildiren Doç. Dr. Osman Temizkan, nihai senelerde serviks kanserlerine kapı aralayan HPV virüsü konusunda rehabilitasyon emelli şebekesi geliştirme çalışmalarının da umut verici olduğunu söyleyerek “Günümüzde hastalığın seyrini ve seçilecek rehabilitasyon yöntemini; kanserin tarzı, yerleşimi, adımı, büyüme sürati, hastanın yaşı ve tedaviye verdiği/vereceği cevap belirliyor. Temel rehabilitasyon tekniği cerrahi olmakla birlikte; ileri aşamadaki hastalarda radyoterapi ve kemoterapi seçilecek rehabilitasyon yöntemidir. Cerrahi rehabilitasyon tekniği bundan sonra laparoskopik veyahut robotik olarak uygulanmaktadır. Bu yollarla sinir savunucu cerrahi yapılarak idrar kesesini ve bağırsak işlevlerini savunmak olasıdır. Ayrıca uygulanan cerrahinin cinsel fonksiyonlara tesiri ortadan kaldırılmaktadır” diyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir