Hpv Virüsü Hakkında Detaylı Bilgiler

Bayan Hastalıkları ve Doğum Eksperi Jinekolojik Onkoloji Prof. Dr. Dursun HPV virüsünün cinsel yolla bulaştığını söyleyerek, virüs ile ilgili bilinmeyenleri ve neler yapılmasını mevzu ile ilgili bulgular verdi. Cinsel yolla bulaşan tehlike: HPV virüsü Rahim ağzı kanserinin dışında, vulva, vajina, penis kanseri, anal kanserler ve baş boyun kanserlerine de yol açabilen ve cinsel yolla bulaşan Human papilloma virüsü (HPV) konusunda sualleri Prof. Dr. Polat Dursun yanıtladı.

Human papilloma virüs (HPV) nedir?

HPV , “Human Papilloma Virüs “denen tek virüsün kısa isimidir. Cinsel yolla en çok bulaşan hastalıktır. 100’den çok değişik tarzı bulunduğu bilinmektedir. Başta genital mevki olmak suretiyle bedenin farklı bölgelerinde siğil (kondilom), hücre çoğalması ve kansere sebep bulunabilidği tahmin edilmektedir. Siğil ve düşük dereceli hücre çoğalması oluşturanlar “Düşük rizikolu HPV”, yüksek dereceli hücre çoğalması ve kanser oluşturanlar ise “Yüksek rizikolu HPV “ olarak isimlendirilmektedir. Dünyada enfeksiyöz tek ajanla meydana gelen bütün kanserlerin yüzde 5’inin HPV virüsü ile oluştuğu hesaplanmıştır. HPV çoğunlukla alındıktan ileri 2-3 ay içerisinde siğil oluşumuna yol açar fakat bu müddet defa değişiklik gösterebilir. Siğiller en çok genital alanda görülür fakat bedeni her yerinde de görülebilir. ABD rakamlarına göre cinsel aktif kadınların %75’inin hayatlarının tek döneminde siğil geliştireceği ya da tek HPV enfeksiyonu geçireceği ön görü edilmektedir. Sevindirici olarak, HPV bedene alındıktan ardından %80-90’ı bedenin koruma hücreleri doğrulusunda 1-2 sene içerisinde elimine edilmektedir.

Çok seyrek doğum kanalından bebeğe bulaşarak yeni doğan bebeğin solunum yollarında da oluşabilir. Çok az tek bölümü bedende saklı olarak kalmakta ve immün düzenin baskılanması vaziyetlerinde aktive olmakta ve siğil ile hücre çoğalmalarına yol açabilmektedir. Onkolojik tip HPV bedene girdikten ardından kanser oluşma süreci 10-15 sene gibi uzun bir müddet almaktadır. Bugün rahim ağzı kanserlerinin yüzde 99’unda HPV olumlu bulunduğu bilinmektedir. HPV ile rahim ağzı kanserleri arasındaki teması bulan Alman bilim kişiyi Harald zur Hausen, 2008 senesinde Nobel bilim mükafatı ile ödüllendirilmiştir. Rahim ağzı kanserleri yanısıra vajina, dış genital ( vulva) anal kanserlerde de HPV belirleme edilmiştir. Baş boyun kanserlerinde de HPV riziko yaftası gerçekleştirmektedir. Erkeklerde penis kanserlerinin gelişiminden de mesul olabilmektedir.

HPV sebep bulaşır?

HPV asal olarak cilt- cilde ilişki yoluyla bulaşır, virüsün ana bulaşma yolu cinsel temas ile gerçekleşir. Enfekte tek bireyin penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası), vajina ya da dış genital ili ile ilişki neticesi bulaşır. Oral yolla enfekte tek genital noktaya ilişki edilmesi durumunda de bulaşma gerçekleşir. Prezervatif kullanmak bulaşmayı her vakit önlemez zira virüs prezervatifle kaplı olmayan tek genital alandan da bulaşabilir.

HPV virüsünden savunmak için ne yapılmalıdır?

Çok eşlilik HPV bulaşması için en ehemmiyetli tek riziko faktörüdür. Çok eşlilikten uzak durmak korunmada ehemmiyetli tek faktördür. Çok eşli olunmasa dahi eşlerden birinin henüz evvel HPV ile karşılaşması da HPV bulaşmasına neden olabilir. Her ne kadar kondom bulaşmayı yüzde 100 önlemese de kondom kullanmak bulaşmayı bariz olarak azaltmaktadır. HPV korunmasında bu gün için esas tesirli olan HPV aşılamasıdır. Bugün HPV aşısı en fazla kanser yaptığı malum etkenlere karşı antijen meşrubat şeklinde tasarlanmış ve ülkemizde dahil dünya genelinde kullanıma sunulmuştur. Aşılardan biri yanlızca kanser yapmış tiplere (tip, 16 ve 18 ) karşı antijen içermekte iken başka şebekesi hem kanser yapmış tiplere (tip 16 ve 18 ) hatta en fazla siğil yaptığı malum tiplere (tip 6 ve 11) karşıda antijen barındırmaktadır. HPV aşıları HPV virüsü ile karşılaşmadan 9-11 yaş grubundan 28 yaş grubuna kadar 3 doz şeklinde yapması tavsiye edilmektedir.

HPV virüsü ölçülen tek hasta sebep tek yol izlemelidir?

Mutlaka jinekolojik tek muayeneden geçmeli, siğil olup bulunmadığı muayene edilmelidir. Siğil varsa bunu hekimin makul göreceği tek yöntemle, yakma dondurma ve kimyevi olarak yok etme gibi rehabilitasyon etmelidir. İhmal edilmemesi lüzumlenen tek noktada eş ya da partnerde siğil var olup bulunmadığı araştırılmalı varsa bununda makul rehabilitasyonu yapılmalıdır. Normalde siğil yapmış HPV çeşitleri kanser yapmasa da yanında ansızın defa HPV bulaşma olasılığı olabileceği için HPV tiplemesi yapılıp HPV’nin yüksek rizikolu mi düşük rizikolu mi bulunduğu belirlenmeli ve periyodik zamanlarda jinekolojik muayene ve smear muayenesi yapılmalıdır. Smear testinde mesele varsa kolposkopi ile rahim ağzı incelenip icabında biopsi alınmalıdır. Biopside ehemmiyetli tek mesele çıkarsa rahim ağzı leep ya da konizasyon prosedürü ile temizlenmelidir

Erkekler yanlızca HPV taşıyıcısı mıdır?

Erkekler yanlızca taşıyıcı değildir. HPV erkeklerde siğil yapılabilir. Ayrıca seyrek de olsa penis ve skrotum kanserlerinin gelişmesi ile temaslı bulunduğu tahmin edilmektedir. Yüksek rizikolu HPV’ler, homoseksüel erkeklerde anal ve rektal kanser lideri lezyonlar ve kanserlerin gelişiminden de mesul tutulmaktadır. Tedavi yanlızca cerrahi midir? Farklı rehabilitasyon seçenekleri var mıdır? HPV tek virüs bulunduğu için tesirli tek ilaç rehabilitasyonu yoktur. HPV’nin neden olduğu lezyonların rehabilitasyonu yapılır. HPV genital alanda ya hücre çoğalmasına, ya siğile bazı durumlarda de kansere yol açar. Siğil tedavisinde cerrahi olarak eksizyon, koterizasyon ya da dondurma yöntemleri uygulanabilir. Tıbbi olarak rehabilitasyonu de olasıdır bunlarda hekim ya da hasta doğrulusunda yapılan krem ya da solüsyon şeklinde yapılan ilaçlardır.

Cerrahi müdahale olmayanlara ne olabilir?

Siğillerin tek bölümü rehabilitasyon edilmeden kendi kendine geçebilir. Bir bölümü da müdahale edilmezse zaman içinde artabilir. Çok şiddetli siğiller hamile bayanlarda doğumun mekanik olarak engellenmesine neden olabilir. Bilinenin aksine siğillerden kanser ilerleme rizikosu defa düşüktür. Fakat eş zamanlı siğil yapmış ve kanser yapmış HPV çeşitleri hastada varsa siğil yanı sıra kanser gelişim rizikosu de artabilir. Cerrahi müdahale yanı sıra siğillere kimi ilaçlar kullanılarak da müdahale edilebilir. Bu ilaçların kimileri hekim doğrulusunda siğillerin üstüne sürülerek tüketilir kimileri ise hasta doğrulusunda siğillerin üstüne sürülür.

Cerrahi müdahale ertesi yeniden ederse ne yapılmalı?

Cerrahi müdahaleden ardından siğiller tekrarlarsa yaygınlık ve yerleşim adına göre bazı durumlarda yeniden cerrahi bazı durumlarda de ilaçlar ile rehabilitasyon edilebilir. Siğiller kendi kendine geçer mi. Siğillerin devasa tek tek bölümü 1 sene içerisinde kendi kendine geçebilir. Ama HPV virüsü bedende uykuda kalabilir ve bireyin immün sistemi baskılandığında yeniden aktive olup yine siğil oluşumuna neden olabilir. Aşı korunmada ne kadar etkili? Kimlere ve ne vakit şebekesi yapılmalı? HPV aşışı profilaktik başka bir deyişle savunma aşısı olarak kullanılmaktadır bu nedenden dolayı HPV virüsü ile karşılaşılmadan ve cinsel etkinlik başlamadan yapması tavsiye edilmektedir. Yaş grubu olarak 11- 28 yaş arası cinsel etkinliği başlamamış kız çocuklarına 3 doz (0,2, ve 6. aylarda) olarak yapması tavsiye edilmektedir.

Bazı milletlerde erkek çocuklarında aşılanması tavsiye edilmektedir ama bu münakaşalı tek konudur. Piyasada sahip olunan aşıların birisinin içerisinde 2 (hpv 16 ve 18 ) ve diğerinin içerisinde 4 tip (hpv 16,18,6,11) HPV’ye karşı tesirli antijeni bulunmaktadır. Eğer şahıs bu tiplerden birini geçiriyorsa şebekesi başka tiplere karşı koruyabilir ama bu HPV enfeksiyonu geçirmiş bireyin aşılanması hususu münakaşalı tek konudur.

HPV ne tür kanserlere yol açar?

HPV ve serviks kanseri arasındaki temas en kuvvetli ilişkidir. Bunun yanısıra HPV’nin vajina, dış dudak (vulva), ano-rektal kanserler ve baş boyun kanserlerinin de gelişmesinde tesirli bulunduğu bilinmektedir. Erkeklerde penis ve skrotum kanserlerinden de meseleli olabileceği ileri sürülmüştür. HPV baş ve boyun kanserine sebep yol açar? HPV virüsü baş boyun kanserlerinin de gelişmesinden mesul olabileceği bildirilmektedir. HPV’nin baş boyun alanlarına oro-genital temasla başka bir deyişle oral seks ile bulaştığı tahmin edilmektedir. Ağız kanserlerinin yüzde 25’inin, boğaz kanserlerinin ise %35’inin HPV ile irtibatlı olabileceği tahmin edilmektedir. HPV Türkiye ve Dünya’da yayılımı ve rehabilitasyon sekmesini karşılaştırabilir misiniz? HPV ve neden olduğu lezyonların tanı ve tedavisinde dünyada uygulanana bütün tanısal ve rehabilitasyon edici işlemler Türkiye’deki jinekologlar doğrulusunda başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Dünyada yapılıp ülkemizde yapılmayan hiçbir tanısal ya da rehabilitasyon edici prosedür yoktur. Hatta serviks kanserinin neden olduğu rahim ağzı kanserlerinin tedavisinde Türkiye’de yapılan ileri cerrahi laparoskopik ve robotik yöntemler dünyadaki çoğu ülkeden henüz iyi ve etkin tek şeklinde yapılmaktadır.

HPV olan erkekler ne yapmalı?

Öncelikle HPV’den savunmak için ilişi esnasında kesinlikle kondom kullanmak gerekir. Eğer tek erkekte HPV olumlu ise ya da siğil oluştu ise kesinlikle tek ürolog ya da dermatolog doğrulusunda görülmeli rehabilitasyonu yapılmalı ve takip edilmelidir. HPV önlenmesi ve rehabilitasyonu konusunda nihai ilmi çalışmalar nelerdir? 4’lü HPV aşısını çıkartan firma henüz 9 tipe karşı tesirli olan yeni tek savunucu HPV aşısı çıkartmıştır ve bununla alakalı Amerika’daki ilaç ve eczacılık onay müessesesi aynısı tek müessese olan FDA ‘den ilacın savunucu emelli tüketimi konusunda onay almış.Tedavi edici başka bir deyişle hastalık oluştuktan ileri meydana gelen lezyonları ortadan kaldırmak için tasarlanan HPV aşıları konusunda preklinik çalışmalar halen devam etmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir